Akcie spoločnosti Intel sa v piatok (2. 8.) prepadli najprudšie za 50 rokov a dostali sa na úroveň, na ktorej sa naposledy predávali v roku 2013. Hospodárske výsledky za uplynulý kvartál totiž výrazne sklamali očakávania trhu, pričom firma oznámila rozsiahlu reštrukturalizáciu. Informuje o tom portál CNBC.
Akcia Intelu v piatok stratila 26 percent a uzavrela na 21,48 USD. To bol pre akcie Intelu druhý najhorší deň v histórii firmy, keď v júli 1974, teda tri roky po vstupe spoločnosti na burzu, klesli až o 31 percent. Trhová kapitalizácia koncernu je aktuálne nižšia ako 100 miliárd USD (92,29 miliardy eur).
Dramatický výpredaj akcií Intelu prispel k piatkovému oslabeniu technologického indexu Nasdaq Composite o 2,43 percenta a poklesu titulov z odvetvia po celom svete. Akcie TSMC stratili 4,6 percenta a akcie Samsungu viac ako štyri percentá. TSMC je najväčším výrobcom čipov na svete, zatiaľ čo Samsung je najväčšou firmou v oblasti pamäťových polovodičov na svete.
Intel zaznamenal v 2. kvartáli čistú stratu 1,61 miliardy USD po zisku 1,48 miliardy USD v rovnakom období pred rokom. Upravený zisk na akciu dosiahol 2 centy, pričom analytici prognózovali 10 centov. Takisto tržby sklamali očakávania trhu.
Intel uviedol, že nevyplatí dividendu vo 4. kvartáli 2024 a znížil prognózu celoročných kapitálových výdavkov o viac ako 20 percent. Takisto predstavil plán na zníženie nákladov v hodnote 10 miliárd USD, v rámci ktorého chce prepustiť viac ako 15 percent svojich zamestnancov.