Rusko, odrezané od Západu, ponúka svoju ekonomiku vo výške dvoch biliónov dolárov gigantom, ako je Čína a Saudská Arábia, a v dlhodobej perspektíve aj krajinám, akými sú Zimbabwe či Afganistan. Deje sa tak na investičnom fóre v Petrohrade, ktorý založili ruskí cári ako ruské okno do Európy, píše agentúra Reuters.
Vojna na Ukrajine viedla k najväčšiemu otrasu vo vzťahoch Ruska so Západom od kubánskej raketovej krízy v roku 1962. Západné sankcie si vynútili revolúciu v hospodárskych vzťahoch Ruska, aká sa odohrá raz za storočie.
Od čias, keď Peter Veľký položil základy moderného ruského štátu a na začiatku 18. storočia urobil z Petrohradu hlavné mesto svojej ríše, pozerali ruskí vládcovia na Západ ako na zdroj technológií, investícií a ideí.
Invázia na Ukrajinu vo februári 2022 však prinútila prezidenta Vladimíra Putina, aby sa obrátil smerom k Ázii a zvyšku nezápadného sveta uprostred toho, čo Kremeľ označuje za ekonomickú blokádu zo strany Spojených štátov a ich európskych spojencov.
Ruská ekonomika
Západné sankcie však neposlali ruskú ekonomiku ku dnu a Moskva udržala vzťahy s Čínou, hlavnými regionálnymi mocnosťami na Blízkom východe a naprieč Afrikou a Latinskou Amerikou.
Je však menej jasné, koľko hotovosti sú tieto krajiny pripravené investovať do ruskej ekonomiky a za akú cenu. Zatiaľ neboli z fóra oznámené žiadne senzačné obchody.
Ruskí predstavitelia ale tvrdia, že všetko ešte len začína a že vzťahy so Západom sú zničené na celú generáciu.
Bolívijský prezident Luis Arce, ktorý sa pripojí k Putinovi na hlavnom zasadnutí Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra, povedal, že sa chce podeliť o skúsenosti s novým ekonomickým modelom Bolívie.
"Máme svoj vlastný ekonomický model, ktorý zavádzame od roku 2006, a chceme sa o tieto skúsenosti podeliť," povedal Arce Putinovi.
Fóra sa zúčastňuje aj zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa, rovnako ako 45 ďalších zahraničných predstaviteľov vrátane saudského ministra energetiky, ománskeho ministra obchodu a vysokého predstaviteľa radikálneho hnutia Taliban, ktoré vládne Afganistanu.
Ruský obchod so Zimbabwe je však malý, vlani predstavoval iba 168 miliónov dolárov, zatiaľ čo obchod medzi Ruskom a Európskou úniou dosiahol v roku pred ruskou inváziou na Ukrajinu výšku 300 miliárd dolárov.
Z fóra zmizli západní investori a bankári, ktorí sa kedysi hrnuli, aby si odhryzli svoj diel z obrovského nerastného bohatstva Ruska a z jedného z najväčších európskych spotrebiteľských trhov. Spravodajcovia Reuters na fóre nevideli žiadne veľké západné spoločnosti.
Z veľkej časti zmizli aj oligarchovia z 90. rokov, ktorí zarobili imanie v chaose rútiacej sa superveľmoci.
Putinove Rusko
V Putinovom Rusku je hlavným arbitrom štát, ovládaný bývalými špiónmi studenej vojny a technokratmi v Putinovom okolí.
Štátom kontrolované banky, ako je Sberbank, VTB a VEB, majú na fóre veľké stánky, rovnako ako ruské regióny a ministerstvá spolu so surovinovými gigantmi, ako je Gazprom Neft a Novatek.
V znamení doby sa niesol stánok Alfa Bank s obrovským čínskym nafukovacím drakom, ozdobený čínskymi znakmi a tvrdením, že Alfa je "najlepšia banka pre obchod s Čínou". Čínska značka luxusných áut Hongqi vystavila obrnené vozidlá.
Delegácia Talibanu, ktorý je v Rusku stále formálne zakázaný, obchádzala stánky. Taliban pôvodne čerpal členov z bojovníkov, ktorých s podporou USA v 80. rokoch vyhnali z Afganistanu sovietske vojská.
Témou fóra je heslo: Základom multipolárneho sveta je vytváranie nových bodov rastu.
Zatiaľ čo ruská ekonomika preukázala odolnosť voči tvrdým západným sankciám, ceny rastú, rovnako ako sa nafukujú výdavky na obranu. V dolárovom vyjadrení je ruská ekonomika približne rovnako veľká ako pred desiatimi rokmi. Ale Putin zabredol do ekonomickej vojny so Západom, ktorého finančná sila je - súdiac podľa nominálneho hrubého domáceho produktu - najmenej dvadsaťpäťkrát väčšia ako ruská.
Od mnohých zahraničných účastníkov zaznela chvála na Rusko. "Tohtoročná akcia narástla čo do veľkosti. Príležitostí je veľa," povedala Reuters Nebeolisa Anakoová z Nigérie. "Západ sa možno sám izoluje, pretože je vo svete menšinou, akokoľvek veľmi dôležitou. Vždy je lepšie spolupracovať s ostatnými časťami sveta," dodala. Ostatní predstavitelia z Afriky a Blízkeho východu tieto tvrdenia opakovali.
Saudský minister energetiky, princ Abdal Azíz bin Salmán, sa na fóre stretol s ruským vicepremiérom pre energetiku Alexandrom Novakom, podľa ktorého "spriatelené krajiny" prevzali drvivú väčšinu vývozu ruskej ropy a asi 70 percent zaplatili v národných menách. "Počas štyroch mesiacov tohto roku dodávame do spriatelených krajín 95 percent ropy a ropných produktov," povedal Novak.