Ropovod Družba by mohol slúžiť aj na prepravu ropy neruského pôvodu. Ak vojna medzi Ruskom a Ukrajinou dopadne v prospech Ukrajiny a Ukrajina uháji prístav v Odese, mohla by ropovodom prúdiť ropa neruského pôvodu práve z neho, povedal dnes novinárom riaditeľ českej štátnej spoločnosti Mero Jaroslav Pantůček.
Český premiér Petr Fiala dnes oznámil, že Česká republika sa závislosti na ruskej rope, ktorú do Česka dopravuje Družba, zbaví najneskôr do polovice budúceho roka. Viac ako polovicu zásobovania ropy do Česka vlani zabezpečovala Družba. Nahradí ju ropa z talianskeho ropovodu TAL, ktorého kapacita v dôsledku úprav vzrastie.
Podľa riaditeľa Mera by budúce fungovanie Družby malo dvojitý význam pre Ukrajinu. "Na jednej strane by zvýšili prepravu ropy cez Ukrajinu do Maďarska, Slovenska a Českej republiky, a na strane druhej pre Ukrajinu by to znamenalo významný finančný benefit," vysvetlil Pantůček.
Ďalším variantom je podľa neho aj využitie na zásobovanie v opačnom smere alebo na iné účely. Zásadným faktorom pre budúcnosť bude situácia na Ukrajine. Podľa riaditeľa spoločnosti Enel Nie je vylúčené ani zastavenie prevádzky Družby.
"Môže takto stáť, povedzme, dva až tri roky, dovtedy, kým sa finálne rozhodne. My by sme boli radi, aby sme práve v tomto medzičase, keď ešte bezpečne môžeme mať ropu v ropovode Družba, tak aby dovtedy skončil rusko-ukrajinský konflikt, aby sme vedeli, či môžeme spoliehať na dodávky cez Ukrajinu, alebo nie," dodal riaditeľ.
Ropovod Družba fungoval od 60. rokov minulého storočia. Išlo o kľúčový ropovod, ktorý zásoboval všetky krajiny bývalého východného sovietskeho bloku. Ropovod začína v Rusku na východnom brehu Volhy a v Bielorusku sa delí do dvoch vetiev - severná vedie do Poľska a do Nemecka, južná cez Ukrajinu potom do Maďarska, na Slovensko a do Česka.