Sektor vyspelých technológií teraz tvorí asi 20 percent výkonu ekonomiky Izraela. Uviedol to dnes Izraelský úrad pre inovácie. Zároveň vyzval vládu k väčším investíciám, ktoré by umožnili rýchlejší rast technologického sektora, informovala agentúra Reuters.
Izraelský úrad pre inovácie vo svojej správe o stave sektora vyspelých technológií v Izraeli v tomto roku uviedol, že napriek ôsmim mesiacom trvajúcej vojne proti palestínskemu hnutiu Hamas v Pásme Gazy technologický sektor ďalej rastie, aj keď pomalšie ako v rokoch 2021 a 2022. Sektor tiež naďalej zostáva hlavným pohonom rastu ekonomiky krajiny. Na celkovom vývoze sa podieľa 53 percentami.
Miliardové zisky
Vlani vzniklo približne 600 nových start-upov. Technologické firmy potom získali osem miliárd dolárov, čo bolo o 55 percent menej ako v roku 2022. Celkovo v Izraeli pôsobí približne 9200 technologických firiem, ktoré zamestnávajú na 400-tisíc ľudí.
Generálny riaditeľ IAA Dror Bin uviedol, že aj keď sa jeho rozpočet zvýšil a pomohol začínajúcim firmám sumou 250 miliónov USD, je nevyhnutné, aby štát zdvojnásobil investície do technológií. Začínajúce firmy sa stretávajú s problémami pri získavaní peňazí kvôli vojne a vo všeobecnosti kvôli ťažkému globálnemu prostrediu pre financovanie.
"Izrael nemá veľa prírodných zdrojov - nie sme ropná ani plynárenská veľmoc," povedal Bin agentúre Reuters. "Sme krajiny na pokraji púšte, takže nemáme veľa vody. Jediným prírodným zdrojom, ktorý máme, sú sivé bunky v mozgoch tunajších ľudí, a my musíme zabezpečiť, aby sa im aj naďalej darilo a aby ďalej rástli. "
Klimatické start-upy
Najžiadanejšími sektormi pre investorov zostávajú kybernetika a finančná technológia. Každý šiesty nový start-up sa tiež zameriava na klimatické technológie, pretože podnikatelia sa snažia riešiť problémy, ktorým čelí planéta. Okrem otepľovania je to aj snaha zabezpečiť potraviny, vodu či zodpovedajúce zdravotnícke služby v starnúcej populácii, dodal Bin.
Šéf IAA tiež upozornil, že zhruba osem percent pracovníkov z technologického sektora bolo povolaných do armádnych záloh a ďalší ako dobrovoľníci. Vďaka tomu sa stretli s novými ľuďmi a videli množstvo civilných a obranných potrieb. "Po vojne," povedal Bin," zažijeme v Izraeli baby boom štart-upov po všetkých tých šialených veciach, ktoré sa tu od 7. októbra stali. "
Bin tak pripomenul útok Hamasu na juh Izraela, pri ktorom teroristi pozabíjali na 1200 ľudí a ďalších asi 250 odvliekli na palestínske územie. Izraelská armáda potom začala masívnu ofenzívu, pri ktorej podľa palestínskych úradov ovládaných Hamásom zahynulo viac ako 36.000 ľudí. Prevažnú časť tvoria civilisti.