Ceny ropy dnes na svetových trhoch klesli najvýraznejšie od februára, za ich poklesom stoja hlavne obavy okolo vývoja dopytu. Severomorská ropa Brent krátko pred 13:00 nášho času vykazovala pokles o 0,7 percenta a dostala sa pod 81 dolárov za barel.
Americká ľahká ropa West Texas Intermediate strácala takmer 0,8 percenta a pohybovala sa mierne nad 76 dolármi za barel.
Na trhu panujú obavy, že americká centrálna banka (Fed) by pre nedostatočný pokles inflácie v Spojených štátoch mohla ponechať úrokové sadzby dlhšiu dobu na vysokých úrovniach.
To by mohlo mať negatívny vplyv na hospodársky rast aj na dopyt po palivách. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou a najväčším spotrebiteľom ropy na svete.
"Možnosť dlhšieho zotrvania úrokových sadzieb na vysokých úrovniach vytvára tento týždeň značný tlak na pokles cien ropy," uviedla podľa agentúry Reuters analytička Priyanka Sachdevaová zo spoločnosti Phillip Nova.
V stredu zverejnený zápis z posledného zasadnutia Fedu ukázal, že predstavitelia centrálnej banky síce naďalej veria v návrat inflácie k dvojpercentnému cieľu v strednodobom výhľade, ale predpokladajú, že pokles inflácie potrvá dlhšie, než sa očakávalo.
Niektorí činitelia Fedu podľa zápisu dokonca signalizovali, že sú v prípade potreby ochotní úroky ešte zvýšiť.
"Makroekonomický vývoj neposkytuje cenám ropy výraznejšiu podporu," uviedol analytik Tamas Varga zo spoločnosti PVM.
Investori teraz čakajú na zasadnutí skupiny OPEC+, ktorú tvoria Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci na čele s Ruskom.
OPEC+ už dlhšiu dobu obmedzuje dodávky ropy na trh, snaží sa tak podporovať cenu suroviny a brániť previsu ponuky nad dopytom. Skupina dnes oznámila, že termín zasadnutia posunula o jeden deň, a to na nedeľu 2. júna.