Japonská ekonomika v 1. štvrťroku 2024 klesala viac, ako sa čakalo, keďže slabý jen zasiahol výdavky spotrebiteľov a export sa znížil, píšu agentúry Reuters, AP a AFP.
Podľa predbežných údajov, ktoré vo štvrtok zverejnil úrad vlády, sa hrubý domáci produkt Japonska v prvých troch mesiacoch 2024 znížil o 0,5 percenta oproti predchádzajúcim trom mesiacom, keď vykázal nulový rast.
A v medziročnom porovnaní HDP klesol o dve percentá po zvýšení o 0,4 percenta vo 4. štvrťroku.
Analytici pritom očakávali, že japonská ekonomika klesne v 1. štvrťroku medzikvartálne o 0,3 percenta a medziročne o 1,5 percenta.
V správe sa ďalej uvádza, že súkromná spotreba, ktorá predstavuje viac ako polovicu výkonu ekonomiky, sa v sledovanom období znížila, už štvrtý kvartál po sebe, a to o 0,7 percenta. To bol jej najväčší pokles za tri štvrťroky, keďže spotrebitelia pokračovali v obmedzovaní svojich výdavkov pre vysoké životné náklady a pomalý rast miezd.
Kapitálové výdavky sa v 1. štvrťroku znížili o 0,8 percenta. Zahraničný obchod bol tiež brzdou ekonomiky, keďže export klesol o päť percent, čo bolo viac ako import, ktorý sa znížil o 3,4 percenta. Na druhej strane vládne výdavky vzrástli o 0,2 percenta.
Japonsko, ktoré v minulom roku 2023 zosadilo Nemecko z postu tretej najväčšej ekonomiky sveta, už desaťročia bojuje so slabým rastom a donedávna aj s defláciou.
Inflácia však v uplynulých mesiacoch stúpala, čo umožnilo centrálnej banke v marci prvýkrát za 17 rokov zvýšiť úrokové sadzby. V apríli ponechala Bank of Japan svoje sadzby nezmenené.
Mimoriadne uvoľnená menová politika Bank of Japan predstavovala extrém v porovnaní s inými centrálnymi bankami, ktoré tlačili úrokové sadzby nahor v rámci boja proti prudkému nárastu inflácie.
Tento veľký rozdiel prispel k tlaku na jen, ktorý v predchádzajúcich týždňoch dosiahol najnižšie úrovne za tri desaťročia voči doláru.
Slabší jen je dobrý pre japonských exportérov a zahraničných návštevníkov, ale predražuje dovoz a zvyšuje náklady domácností.