Ak Bulharsko v júni nesplní inflačné ciele Európskej centrálnej banky, môže sa vstup krajiny do eurozóny naplánovaný na 1. januára 2025 o niekoľko mesiacov oneskoriť. Povedal to bulharskej tlačovej agentúre BTA guvernér centrálnej banky Dimitar Radev.
"Ak Bulharsko nesplní kritérium inflácie v júni, a stane sa tak neskôr v roku 2024, je v tejto fáze pravdepodobnejším scenárom pripojenia skôr neskôr v roku 2025 ako 1. januára," uviedol Radev.
Medziročná inflácia v Bulharsku v marci spomalila na 3,5 percenta. To však nemusí byť dostatočne nízka hodnota potrebná na vstup do eurozóny. Ak sa chce krajina stať členom eurozóny, je jedným z kritérií, že miera inflácie nesmie byť vyššia ako 1,5 percentuálneho bodu nad mierou inflácie troch členských krajín s najlepšími výsledkami.
Úlohu pri získaní kontroly nad vývojom cien bude mať podľa Radeva fiškálna politika. "Rozpočet by mal byť proticyklický, inými slovami protiinflačný, čo v súčasnosti nie je," povedal. "Svetové aj naše skúsenosti ukazujú, že to možno najlepšie dosiahnuť účinným riadením nákladov a kontrolnými opatreniami," dodal.
Bulharsko bolo spolu s Chorvátskom v roku 2020 prijaté do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, ktorému sa prezýva čakáreň na euro. Chorvátsko zaviedlo jednotnú európsku menu v roku 2023, a stalo sa tak dvadsiatou členskou krajinou eurozóny. Bulharsko patrí k najchudobnejším členom Európskej únie a dúfa, že prijatie eura mu pomôže prilákať viac investícií.
Súčasná česká vláda, rovnako ako predchádzajúce kabinety, nemá prijatie eura vo svojom programe. Vo vládnej koalícii nie je na prijatí eura zhoda. Ku vstupu do eurozóny sa Česko zaviazalo pri vstupe do Únie v roku 2004. Z krajín strednej Európy zatiaľ spoločnú menu okrem Česka nezaviedli ani Poľsko a Maďarsko.
Euro sa v bezhotovostnom platobnom styku začalo používať 1. januára 1999. O tri roky neskôr sa do obehu dostali bankovky a mince.