Európska komisia zrejme začne právne kroky proti Nemecku kvôli poplatku, ktorý táto krajina vyberá za tranzit zemného plynu cez svoje územie. Agentúre Reuters to povedali zdroje oboznámené so situáciou. Poplatok kritizuje viacero členských krajín Európskej únie, najmä Česko, Slovensko, Rakúsko a Maďarsko.
Podľa zdrojov by Európska komisia mohla právne kroky začať už v priebehu niekoľkých dní. V prvej fáze by Nemecko dostalo oficiálne oznámenie požadujúce predloženie príslušných informácií.
Možná žiadosť o nápravu
Európska komisia by následne mohla požadovať nápravu situácie. Ak k náprave nedôjde, môže sa obrátiť na Súdny dvor Európskej únie.
Poplatok, ktorého cieľom má byť pokrytie nákladov na ukladanie plynu v zásobníkoch, zaviedlo Nemecko predvlani v októbri a odvtedy ho viac ako strojnásobilo. "Zostávame v tejto záležitosti v spojení s nemeckými úradmi," uviedla Európska komisia. "Nešpekulujeme o možnom začatí právnych krokov," dodala.
Nemecké ministerstvo hospodárstva uviedlo, že poplatok nie je diskriminačný a že ostatné členské krajiny Európskej únie ťažia z toho, že Nemecko rýchlo plní svoje plynové zásobníky.
Zabezpečenie dodávok
"Toto opatrenie rozhodujúcim spôsobom prispelo k zabezpečeniu dodávok a stabilizácii cien na európskom trhu s plynom," dodalo.
Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová však minulý mesiac vyhlásila, že poplatok ohrozuje solidaritu v rámci Únie a poškodzuje snahy o zníženie závislosti od ruského plynu.
Český minister priemyslu Jozef Síkela začiatkom marca oznámil, že Európska komisia sa bude zaoberať požiadavkou Prahy na zrušenie poplatku. Zavádzanie jednostranných poplatkov za tranzit plynu podľa Síkelu nezodpovedá dohodám o solidarite, v ktorých bolo konštatované, že energetická bezpečnosť je spoločným záujmom Európskej únie a náklady na ňu si majú na svojich územiach znášať jednotlivé štáty.