Americká centrálna banka (Fed) pravdepodobne odloží začiatok redukcie úrokových sadzieb až na september. Predpokladajú to trhy, ktoré tak zareagovali na najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA za marec. Tá bola vyššia, než sa očakávalo, píše agentúra Reuters.
Spotrebiteľské ceny v Spojených štátoch vzrástli v marci medzimesačne o 0,4 percenta, čo je rovnaké tempo rastu ako vo februári. Analytici však počítali so spomalením miery inflácie na 0,3 percenta.
V medziročnom porovnaní sa miera inflácie zrýchlila na 3,5 percenta po 3,2-percentnom raste spotrebiteľských cien v predchádzajúcom mesiaci. Aj v tomto prípade analytici očakávali miernejší rast spotrebiteľských cien, a to o 3,4 percenta.
Navyše, jadrová inflácia, ktorá nezahrnuje nestabilné ceny, ako sú ceny potravín a energií, rovnako zaznamenala v medzimesačnom porovnaní 0,4 percenta a medziročne dosiahla 3,8 percenta, rovnakú úroveň ako vo februári. Analytici opäť počítali so zmiernením inflácie. V medzimesačnom porovnaní očakávali jadrovú infláciu na úrovni 0,3 percenta a v medziročnom na úrovni 3,7 percenta.
V reakcii na nečakane vyššiu mieru inflácie trhy zredukovali svoj pôvodný odhad začiatku znižovania úrokových sadzieb v USA. Inflačný cieľ Fedu je stanovený na dve percentá a najnovšie údaje ukázali, že inflácia sa inflačnému cieľu opäť vzdialila.
Podľa trhov je najnovšia inflácia pre Fed príliš vysoká na to, aby pristúpil k redukcii sadzieb už v júni, s čím počítali pred oznámením údajov. Neočakávajú prvú redukciu dokonca ani na konci júla. Ako uviedli, reálny je momentálne septembrový termín.
Navyše, svoje odhady smerom nadol upravili aj v prípade počtu redukcií úrokových sadzieb v tomto roku. Pôvodne počítali s tým, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby v roku 2024 celkovo trikrát. Teraz predpokladajú, že to bude iba dvakrát.