Rusko v marci, po uvalení embarga na vývoz paliva, znížilo vývoz benzínu po železnici na polovicu, keďže rastúci domáci dopyt a neplánované odstávky rafinérií zhoršili ponuku na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pri svojich výpočtoch vychádzala z údajov od zdrojov z trhu.
Koncom februára Rusko oznámilo zákaz vývozu benzínu od 1. marca na šesť mesiacov. Cieľom je udržať ceny stabilné pri rastúcom dopyte spotrebiteľov a farmárov a umožniť údržbu a opravy rafinérií po útokoch ukrajinských dronov. Výnimky dostali len dodávky na základe medzivládnych dohôd, a to najmä členom Eurázijskej hospodárskej únie na čele s Moskvou.
Podľa výpočtov Reuters na základe údajov od zdrojov ruské rafinérie v marci vyviezli po železnici približne 323-tisíc metrických ton benzínu. Tie smerovali najmä do Mongolska (75 500 ton), Uzbekistanu (53 500 ton), Tadžikistanu (47 800 ton) a Kirgizska (42 300 ton).
Len približne 16 500 metrických ton benzínu Rusko minulý mesiac vyviezlo cez pobaltský prístav Usť-Luga a takmer 13 300 ton cez arktický prístav Murmansk. Cez ďalšie prístavy sa nevyviezlo nič, uviedli zdroje.
Obchodníci očakávajú ďalší pokles exportu ruského benzínu v dôsledku sezónnej údržby a neplánovaných výpadkov v rafinériách.
Podľa Reuters bola koncom marca po útokoch ukrajinských dronov pre opravy znížená kapacita na spracovanie ropy v Rusku zhruba o 14 percent.
Experti odhadujú, že kapacita primárnej rafinácie ropy v Rusku v apríli vzrastie oproti marcu o 9,5 percenta na 4,323 milióna ton.
Rusko by tiež mohlo zvýšiť dovoz benzínu pre svoj domáci trh zo susedného Bieloruska, aby sa vyrovnalo s rizikom jeho nedostatku.
Rusko od zavedenia embarga Európskej únie na dovoz ruských ropných produktov vo februári 2023 presmerovalo vývoz benzínu do krajín Afriky a Ázie, Turecka a Brazílie.