Ruský prezident Vladimir Putin dnes poveril vládu, aby preverila otázku domácej výroby herných konzol a ďalších systémov súvisiacich s videohrami.
Znovuzrodenie herného priemyslu
Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova má táto iniciatíva za cieľ naštartovať ruský herný priemysel, napísala agentúra TASS. Z krajiny, ktorá je najväčším európskym herným trhom, po vpáde na Ukrajinu z februára 2024 odišla väčšina veľkých západných herných firiem.
Ruský prezident povedal vláde, aby "zvážila otázku organizácie výroby stacionárnych a prenosných herných konzol, rovnako ako vytvorenie operačného a cloudového systému na poskytovanie hier a programov užívateľom".
Poverenie vydal tento rok v januári po stretnutí ohľadom rozvoja Kaliningradskej oblasti, Kremeľ ho zverejnil tento týždeň. Ruská vláda sa má úlohy zhostiť do 15. júna tohto roka.
Putin sa podľa TASS vo februári na hernom turnaji v Kazani zoznámil s myšlienkou vytvoriť ruskú alternatívu futbalovej hernej série FIFA, ktorú vydáva americká firma Electronic Arts (EA). "Netýka sa to však iba futbalového simulátora," uviedol dnes Peskov, podľa ktorého je cieľom vytvoriť plnohodnotný a nezávislý ruský herný priemysel.
"Opakovane sa o tom na schôdzkach za prítomnosti prezidenta hovorí," uviedol hovorca.
Technologickí giganti opustili ruský trh
Americký technologický gigant Microsoft v marci 2022, krátko po ruskej invázii na Ukrajinu, oznámil, že pozastavuje svoju činnosť v Rusku.
Medzi produkty spoločnosti patrí okrem iného herná konzola Xbox. V rovnakom čase zastavila japonská firma Sony predaj softvéru, hardvéru aj konzol PlayStation a tiež pre ruských užívateľov znemožnila prístup do obchodu PlayStation Store, píše server RBK.
Dodávky konzol Nintendo Switch a softvéru do Ruska pozastavila aj ďalšia japonská spoločnosť, Nintendo.
Ruský trh s konzolami sa vlani zdvojnásobil na 23 miliárd rubľov, napísal denník Kommersant. Ich predaj dosiahol 1,3 milióna kusov, pričom najväčší podiel – zhruba polovičný, mal starší model PlayStation 4, na druhom mieste skončil zatiaľ posledný model Sony PlayStation 5 z roku 2020.
Rusko je podľa počtu obyvateľov najväčším európskym trhom s hrami a pred vojnou bola ruština tretím najčastejšie používaným jazykom na platforme Steam, napísala vlani konzultačná firma Naavik špecializovaná na videohry. V roku 2021 mal podľa nej ruský trh hodnotu 3,4 miliardy dolárov, čo z neho predstavovalo 15. najväčšie na svete.
Nákupy a sťahovanie hier odvtedy pozastavil okrem Steamu aj Google Play. Z trhu sa stiahli aj západní vydavatelia ako EA a teraz mu dominujú predovšetkým pôvodne ruské firmy, ktoré sa cez sídla v zahraničí profilujú ako medzinárodné.
"Všetci herní vývojári sa z Ruska stiahli a ten úžasný priemysel, ktorý tam existoval pred 24. februárom, už neexistuje," povedala v októbri 2022 denníku The Washington Post Jevgenija Kornejevová, umelecká riaditeľka pôvodne ruského herného vydavateľa Nexters, ktorý má teraz sídlo na Cypre.