Japonská centrálna banka (BOJ) dnes podľa očakávania ako posledná na svete upustila od záporných úrokov. Základnú úrokovú sadzbu zvýšila po prvý raz po 17 rokoch, a to z mínus 0,1 percenta do pásma nula až 0,1 percenta. Banka zverejnila výsledok schôdze k menovej politike vo vyhlásení.
Záporné úrokové sadzby mali v posledných zhruba ôsmich rokoch stimulovať stagnujúcu japonskú ekonomiku. Dnešným krokom japonskej centrálnej banky končí éra, keď sa menoví tvorcovia po celom svete snažili podporiť hospodársky rast pomocou lacných peňazí a nekonvenčných menových nástrojov.
Boj tiež upustila od politiky známej ako kontrola výnosovej krivky (YCC). Tá spočívala v nákupe japonských štátnych dlhopisov na účely kontroly úrokových sadzieb.
Inflácia prekračuje dvojpercentný cieľ
Centrálna banka uviedla, že bude naďalej nakupovať "zhruba rovnaké množstvo" štátnych dlhopisov ako doteraz a v prípade rýchleho rastu ich výnosov nákupy zvýšia. BOJ sa ďalej rozhodol ukončiť nákupy rizikových aktív, ako sú burzovo obchodované fondy (ETF) a japonské realitné investičné trusty.
"Usúdili sme, že udržateľné a stabilné dosiahnutie nášho cenového cieľa je na dohľad," uviedla centrálna banka.
Očakávania, že BOJ zvýši sadzby, rástli od nástupu guvernéra Kazua Uedu do funkcie v apríli minulého roka. Keďže inflácia už viac ako rok prekračuje dvojpercentný cieľ BOJ, mnohí hráči na trhu predpokladali ukončenie záporných úrokových sadzieb buď v marci, alebo v apríli.
Posledné oficiálne údaje ukázali, že aj keď tempo rastu cien spomaľuje, jadrová spotrebiteľská inflácia v Japonsku sa v januári udržala na dvojpercentnom cieli banky.
Japonsko stráca konkurencieschopnosť
Rozhodnutie, či sadzby pôjdu hore, záviselo aj od toho, či veľké spoločnosti v krajine zvýšia zamestnancom mzdy, aby im pomohli vyrovnať sa s rastúcimi životnými nákladmi, uviedla analytička Nobuko Kobašiová z poradenskej spoločnosti EY-Parthenon.
Odbory minulý týždeň oznámili, že zamestnanci veľkých firiem dostanú pridané 5,28 percenta, čo je najviac za posledných 33 rokov.
Mzdy v krajine od konca 90. rokov stagnovali. Spotrebiteľské ceny rástli veľmi pomaly, alebo dokonca klesali.
Analytici pripomínajú, že japonská ekonomika postupne stráca konkurencieschopnosť a produktivitu, zatiaľ čo počet obyvateľov sa znižuje s tým, ako Japonci starnú a majú menej detí. Japonsko v roku 2010 opustilo pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta a na jeho miesto sa dostala Čína. Vlani potom Japonsko prišlo aj o tretiu priečku, z ktorej ho zosadilo Nemecko.
"BOJ dnes urobila prvý neistý krok smerom k normalizácii menovej politiky," uviedol analytik Frederic Neumann z banky HSBC v Hongkongu. "Najmä odstránenie záporných úrokových sadzieb signalizuje presvedčenie BOJ, že sa Japonsko vymanilo zo zovretia deflácie," dodal.
Japonský jen v reakcii na rozhodnutie centrálnej banky prudko oslabil. Krátko pred 8: 00 SEČ strácal k americkému doláru 0,8 percenta a predtým sa dostal aj pod hranicu 150 JPY za dolár.
Veľké japonské banky oznamujú, že plánujú zdvihnúť úrokové sadzby pri bežných vkladoch v jenoch. Podľa agentúry Reuters to uviedla spoločnosť Mizuho a Sumitomo Mitsui Financial Group. V oboch prípadoch by išlo o prvé takéto zvýšenie od februára 2007.