Spojenci Kyjeva zaistili takmer všetky finančné prostriedky potrebné pre českú iniciatívu, ktorej cieľom je nákup stoviek tisíc kusov delostreleckej munície pre Ukrajinu z krajín mimo Európskej únie. Napísala to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na svoje nemenované zdroje. O pozitívnom vývoji hovoril v stredu tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Spomínané záväzky znamenajú, že delostrelecké granáty by mohli byť dodané na Ukrajinu v priebehu niekoľkých týždňov, povedali podľa Bloombergu viacerí činitelia. Presné načasovanie podľa nich bude závisieť od zmluvných a dodacích harmonogramov a mohlo by sa posunúť.
Česko ako sprostredkovateľ
Podľa návrhu by Česko fungovalo ako sprostredkovateľ spájajúci vlády ochotné financovať nákup munície, ktorá by potom putovala na Ukrajinu, poznamenal Bloomberg.
"Došlo k pozitívnemu pokroku ohľadne českej iniciatívy," povedal tiež v stredu prezident Zelenskyj na tlačovej konferencii s gréckym premiérom Kyriakosom Mitsotakisom v juhoukrajinskej Odese.
Český prezident Petr Pavel minulý týždeň uviedol, že záujem zapojiť sa do českého plánu na nákup delostreleckej munície pre Ukrajinu v krajinách mimo Európskej únie prejavilo 15 štátov.
Podľa dostupných informácií sú medzi nimi napríklad Kanada, Francúzsko, Nemecko, Dánsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, ktoré celkovo poskytne 250 miliónov eur, či Belgicko s príspevkom 200 miliónov eur. Ostatné štáty oznámili účasť bez toho, aby špecifikovali výšku svojho príspevku.
Munícia mimo Únie
Plán predstavil český prezident Pavel v polovici februára na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Povedal, že Česko v krajinách mimo Únie našlo 500-tisíc kusov delostreleckej munície v štandardnej ráži NATO a ďalších 300-tisíc kusov v sovietskej ráži.
Britský denník Financial Times s odvolaním sa na nemenované zdroje napísal, že nákup by mal stáť 1,5 miliardy dolárov. České úrady sumu nepotvrdili, ani neuviedli, z akých krajín má Česko predmetnú muníciu možnosť nakúpiť.
Odhaduje sa, že Ukrajina potrebuje najmenej 200-tisíc delostreleckých nábojov mesačne, aby mohla pokračovať v boji proti ruským inváznym silám, ktorých priemerná denná spotreba munície môže byť trikrát až päťkrát väčšia, ako môžu vypáliť ukrajinské ozbrojené sily, poznamenal Bloomberg.
Európski spojenci sa podľa neho snažia plniť záväzky dodávať Kyjevu vojenské vybavenie v citlivom momente vojny, keď sa ukrajinskí predstavitelia obávajú, že ruské jednotky môžu do leta prelomiť ukrajinskú obranu.
Napadnutá krajina sa podľa médií potýka s kritickým nedostatkom munície. Európska únia nesplnila sľub dodať Kyjevu do tohto mesiaca milión delostreleckých nábojov, dodala len časť, a ďalšia pomoc USA je zablokovaná v americkom Kongrese.