Spoločnosť Japan Advanced Semiconductor Manufacturing, v ktorej má väčšinu taiwanský výrobca čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing, postaví druhý výrobný závod v Japonsku.
Celková investícia presiahne 20 miliárd dolárov a podieľať sa na nej bude aj vláda. Firma tak reaguje na rastúci dopyt zákazníkov. V spoločnej tlačovej správe to dnes oznámili firmy TSMC, Sony Semiconductor Solutions, Denso a Toyota, ktoré v podniku majú podiely.
Čipy pre autá
Firma JASM už v roku 2021 oznámila plán na výstavbu závodu na čipy za sedem miliárd dolárov v meste Kumamoto na ostrove Kjúšú. Prvý závod by mal začať výrobu tento mesiac a plnú kapacitu by výroba mala dosiahnuť vo štvrtom štvrťroku.
Nový závod spoločnosti JASM sa má nachádzať aj v Kumamote a so začiatkom stavby výrobného závodu sa počíta do konca tohto roka. Spustiť výrobu by mal potom do konca roka 2027.
Celková kapacita výroby oboch tovární by mala byť viac ako 100-tisíc doštičiek s veľkosťou 12 palcov na použitie v automobilovom priemysle a iných priemyselných odvetviach a pri aplikáciách súvisiacich s vysokým výpočtovým výkonom. Kapacita môže byť ešte upravená na základe dopytu zákazníkov.
TSMC je najväčším zmluvným výrobcom čipov na svete a je popredným dodávateľom firiem Apple a Nvidia. V japonskom spoločnom podniku drží podiel 86,5 percenta, ďalšími investormi sú Sony so šiestimi percentami, výrobca automobilových súčiastok Denso s podielom 5,5 percenta a potom automobilka Toyota, ktorá drží dve percentá.
Vládna snaha
Expanzia TSMC v Japonsku má zásadný význam pre snahu japonskej vlády obnoviť pozíciu krajiny ako popredného centra výroby čipov a zabezpečiť si stabilné dodávky čipov v čase obchodného napätia medzi USA a Čínou.
V 80. rokoch patrilo odvetvie výroby čipov v Japonsku medzi najväčšie na svete. V posledných troch desaťročiach ale neustále klesá, zatiaľ čo konkurenti, ako tí z Taiwanu, získavajú na sile.
TSMC aj taiwanská vláda vyhlásili, že väčšina výroby najmodernejších čipov bude aj naďalej na Taiwane. V reakcii na dopyt zákazníkov sa však TSMC snaží rozšíriť výrobu ďalších čipov do zahraničia. V USA firma stavia dva závody za 40 miliárd dolárov. V Nemecku plánuje prvú európsku fabriku, ktorá by mala zásobovať predovšetkým automobilový priemysel, uviedla agentúra Reuters.