Po výraznom raste v závere predchádzajúceho obchodovania sa situácia v piatok zmenila. Cena ropy Brent sa vrátila k poklesu, pričom skĺzla pod hranicu 79 USD za barel (159 litrov). Cena WTI síce pokračovala v raste, ten bol však iba minimálny.
Náladu na trhoch ovplyvňujú protichodné faktory, na jednej strane geopolitické napätie a momentálne výpadky v produkcii ropy v niektorých oblastiach USA v dôsledku nepriaznivého počasia a na druhej očakávané vysoké zásoby komodity a obavy z oslabenia dopytu po rope zo strany Číny.
Informujú o tom agentúry Reuters a Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v marci dosiahla do 7.33 h SEČ 78,96 USD (72,61 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 14 centov (0,18 percenta).
Cena americkej ľahkej ropy WTI s februárovým kontraktom zaznamenala 74,11 USD/barel. v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o tri centy (0,04 percenta).
Vo štvrtok (18. 1.) sa cena ropy v obidvoch prípadoch zvýšila na záver obchodovania približne o dve percentá a nahor smeruje aj za celý týždeň. Očakáva sa, že za týždeň dosiahnu ceny ropy rast o jedno až dve percentá.
Pod predchádzajúci rast sa podpísali najnovšie odhady Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) o vývoji rastu dopytu po rope v tomto roku.
Jej odhad však zaostal za prognózou rastu dopytu zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a, navyše, IEA očakáva, že trhy budú naďalej dostatočne zásobené, keďže produkcia v USA, Brazílii, Kanade a Guyane sa zvyšuje.