Nemecko úplne naplnilo svoje plynové zásobníky. Podľa údajov európskej organizácie prevádzkovateľov plynovodnej siete Gas Infrastructure Europe (GIE) sú niektoré úložiská zaplnené z viac ako 100 percent.
Spolková agentúra pre siete, ktorá má úlohu sieťového regulátora, považuje súčasnú nemeckú energetickú situáciu pred nachádzajúcou sa zimou za lepšiu ako v minulom roku.
Nemecko má podľa GIE zásobníky naplnené zo 100,3 percenta. Preplnenie je možné vďaka tomu, že pracovný objem úložísk udáva zabezpečenú kapacitu zásobníkov, ktorá býva nižšia ako technické možnosti zariadenia. Niektoré zásobníky tak teraz udávajú, že sú plné z viac ako 105 percent. Oficiálnu kapacitu 100 percent Nemecko presiahlo aj vlani v novembri.
Nemecké zákony vyžadujú, aby zásobníky boli k 1. septembru naplnené zo 75 percent, k 1. októbru z 85 percent a k 1. novembru z 95 percent. Septembrový limit splnilo Nemecko už v júni, októbri v júli a ten novembrový už na konci septembra.
Šéf Spolkovej agentúry pre siete Klaus Müller vo výhľadovej analýze z minulého týždňa uviedol, že Nemecko má vďaka plným zásobníkom, stabilným dodávkam plynu a tiež úsporám v spotrebe výrazne bezpečnejšiu energetickú pozíciu ako pred vlaňajšou zimou.
"Na úplné odvolanie poplachu je ale ešte skoro," povedal s tým, že problémy v zásobovaní by mohli vyvolať dlhotrvajúce mrazy a tiež zastavenie zvyšných dodávok plynu z Ruska do juhovýchodnej Európy.
Nemecko je teraz na zásobovaní z Ruska nezávislé, pretože po ruskej invázii na Ukrajinu začalo budovať terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG).
Zatiaľ boli uvedené do prevádzky dve zariadenia na objednávku štátu, a to v dolnosaskom Wilhelmshavene a v Brunsbütteli v Šlezvicku-Holštajnsku. V Lubmine v Meklenbursku-Prednom Pomoransku vznikol tiež jeden čisto komerčný terminál.
Na začiatku budúceho roka sa očakáva spustenie štátom financovaného terminálu na LNG pri nemeckom ostrove Rujána v Baltskom mori. O baltský terminál, ktorého potrebu spochybňujú ekológovia a miestne obce, sa zaujíma Česká republika, ktorá je s regiónom infraštruktúrne prepojená.