Ceny ropy na svetových trhoch budú v tohtoročnom štvrtom štvrťroku predstavovať v priemere 90 dolárov za barel a v budúcom roku sa v dôsledku spomaľovania rastu globálnej ekonomiky znížia na 81 dolárov za barel. Predpovedala to dnes Svetová banka (SB) vo svojom výhľade pre komoditné trhy.
Pokles by podľa nej mali v budúcom roku vykázať aj ceny poľnohospodárskych komodít a základných kovov. Banka však varovala, že výhľad pre komoditné trhy by mohla zvrátiť eskalácia ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.
Obavy z eskalácie konfliktu na Blízkom východe
"Najnovší konflikt na Blízkom východe prichádza po najväčšom šoku pre komoditné trhy od 70. rokov minulého storočia, ktorý vyvolala ruská vojna s Ukrajinou. Ten mal rušivé dopady na globálnu ekonomiku, ktoré dodnes pretrvávajú. Politici musia byť ostražití. Ak by konflikt (medzi Izraelom a Hamasom) eskaloval, globálna ekonomika by po prvý raz za niekoľko desaťročí čelila dvojitému energetickému šoku," uviedol hlavný ekonóm SB Indermit Gill.
Na svetovom trhu s ropou panujú obavy, že do konfliktu medzi Izraelom a Hamasom by sa mohli zapojiť ďalšie krajiny z Blízkeho východu, čo by mohlo narušiť dodávky suroviny. Od začiatku konfliktu ceny ropy vzrástli o zhruba šesť percent.
"Ak sa ceny ropy dostanú na dlhší čas na vyššiu úroveň, znamená to nevyhnutne vyššie ceny potravín," uviedol námestník hlavného ekonóma SB Ayhan Kose.
"Eskalácia konfliktu (na Blízkom východe) by zintenzívnila problémy so zabezpečením potravín, a to nielen v regióne, ale po celom svete," dodal. Upozornil, že koncom minulého roka trpelo podvýživou vyše 700 miliónov ľudí, teda takmer desatina svetovej populácie.
Tri scenáre pre narušenie dodávok ropy
Správa SB obsahuje tri scenáre pre prípadné narušenie dodávok ropy v dôsledku eskalácie konfliktu na Blízkom východe. Prvý scenár počíta s výpadkom v dodávkach ropy v rozmedzí od pol do dvoch miliónov barelov denne. Podľa tohto scenára by sa ceny ropy z priemeru predpokladaného pre štvrtý štvrťrok zvýšili o tri až 13 percent, teda na 93 až 102 dolárov za barel.
Druhý scenár počíta s výpadkom troch až piatich miliónov barelov denne a nárastom cien o 21 až 35 percent na 109 až 121 dolárov za barel.
Tretí scenár predpokladá výpadok šiestich až ôsmich miliónov barelov denne a vzostup cien o 56 až 75 percent na 140 až 157 dolárov za barel. Prvý scenár podľa SB zhruba zodpovedá situácii v čase občianskej vojny v Líbyi v roku 2011, druhý situácii v čase vojny v Iraku v roku 2003 a tretí je porovnateľný s arabským ropným embargom z roku 1973.
Skutočnosť, že terajší konflikt medzi Izraelom a Hamásom má zatiaľ na komoditné trhy iba mierny vplyv, by podľa SB mohla odrážať zlepšenú schopnosť svetovej ekonomiky absorbovať cenové šoky pri rope.
Banka upozorňuje, že vlády po celom svete sa od energetickej krízy v 70. rokoch minulého storočia snažia posilniť svoju odolnosť voči takýmto šokom, a to napríklad znižovaním spotreby ropy, diverzifikáciou dodávateľov či tvorbou strategických zásob ropy.