Viac ako 1400 vedúcich pracovníkov opustilo do začiatku tohto roku do septembra svoje pozície. To je takmer o 50 percent viac ako v rovnakom období minulého roka a najviac od roku 2002, kedy sa tento údaj začal sledovať. Uviedla to agentúra Bloomberg s odvolaním sa na údaje spoločnosti Challenger, Gray & Christmas, ktorá sa zaoberá koučovaním vedúcich pracovníkov.
O tom, že v čase pandémie bol zaznamenaný u zamestnancov prudký nárast pocitu vyhorenia, pretože čelili sérii stresov a neistôt pri riešení globálnej zdravotnej krízy, toho bolo veľa napísané. Tieto pocity vyčerpania teraz možno doháňajú vedúcich pracovníkov, aj keď celkový počet odchodov z práce v USA sa vracia na bežnú úroveň pred pandémiou.
Na prvé miesto v rebríčku fluktuácie generálnych riaditeľov sa dostal štátny a neziskový sektor. Tento rok tu svoje posty opustilo viac ako 350 riaditeľov, to je o 85 percent viac ako v rovnakom období vlani. Druhé miesto patrí technologickému sektoru, ktorý zaznamenal 140 odchodov generálnych riaditeľov, o takmer 50 percent viac ako vlani.
Challenger pripisuje veľkú časť odchodov ekonomickým zmenám. "Spoločnosti sa pripravujú na ekonomické zmeny v nadchádzajúcich mesiacoch. S rastom nákladov na pracovnú silu a úrokových sadzieb sa firmy obzerajú po nových lídroch," uviedol viceprezident spoločnosti Andrew Challenger.
Celkový počet pracovníkov v Spojených štátoch sa znižuje, pretože stále viac ľudí z generácie takzvaných baby boomers, teda ľudí narodených v období rokov 1946 až 1964, dosahuje dôchodkový vek. To však podľa správy nie je jediný dôvod odlivu. Zhruba len 22 percent všetkých odchodov generálnych riaditeľov bolo kvôli odchodu do dôchodku. To je mierny pokles oproti minulému roku, keď bol dôchodok dôvodom 24 percent odchodov.
Pri takmer tretine odchodov generálnych riaditeľov nebol uvedený žiadny dôvod. Ďalších 17 percent údajne odišlo do iných funkcií vo vedení spoločnosti, správnej rade alebo poradných funkciách. Medzi ďalšie dôvody, ktoré boli firme Challenger oznámené, patrí končiace prechodné obdobie alebo rozhodnutie vedúcich pracovníkov hľadať nové príležitosti.