Do Japonska v septembri už štvrtý mesiac za sebou zavítali viac ako dva milióny zahraničných turistov. Cestovný ruch v krajine sa tak vracia k úrovniam z obdobia pred pandémiou COVID-19, hoci záujem zo strany čínskych turistov stále výrazne zaostáva. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnila Japonská národná turistická organizácia.
V septembri sa podľa týchto údajov počet zahraničných návštevníkov zvýšil na 2,18 milióna z augustových 2,16 milióna. Dosahoval tak viac ako 96 percent úrovne z obdobia pred pandémiou.
Japonsko zhruba pred rokom ukončilo časť svojich koronavírusových reštrikcií pre pohyb cez hranice, ktoré patrili k najprísnejším na svete. Všetky zostávajúce obmedzenia potom krajina zrušila tento rok v máji, uviedla agentúra Reuters.
K záujmu turistov o Japonsko prispieva okrem iného pokles kurzu japonského jenu. "V dôsledku inflácie je v Spojených štátoch všetko nehorázne drahé. A keď dorazím sem, je to oveľa lacnejšie," uviedol pri nedávnom výlete na nákupy do Tokia 48-ročný inžinier z Havaja John Hardistu. "Je to rozdiel ako medzi dňom a nocou," dodal.
Počty návštevníkov zo Spojených štátov a ďalších 14 krajín podľa údajov Japonskej národnej turistickej organizácie dosiahli rekordné septembrové úrovne. Silný dopyt kompenzuje slabý záujem čínskych turistov, ktorých počty sa nachádzajú zhruba 60 percent pod úrovňou z roku 2019.
Diplomatické vzťahy medzi Čínou a Japonskom sa zhoršili v dôsledku rozhodnutia Tokia vypúšťať rádioaktívnu vodu z poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu. To má podľa ekonóma Masata Koikeho zo spoločnosti Sompo Institute Plus zrejme negatívny vplyv na záujem čínskych turistov o návštevu Japonska.