Veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh dnes na kľúčovom trhu v Amsterdame vzrástla o viac ako 15 percent a prekročila 53 eur za megawatthodinu. Nahor ju v poslednom čase tlačia vyhliadky na príchod chladnejšieho počasia a neistota ohľadom dodávok, za ktorou stojí okrem iného ozbrojený konflikt medzi palestínskym hnutím Hamas a Izraelom.
K obavám o dodávky prispieva aj vývoj okolo podmorského plynovodu spájajúceho Fínsko a Estónsko, ktorý bol v nedeľu odstavený pre neobvyklý pokles tlaku plynu. Fínska vláda v utorok potvrdila, že plynovod bol poškodený. Fínska bezpečnostná a spravodajská služba dnes oznámila, že nemôže vylúčiť podiel štátneho aktéra na poškodení plynovodu.
Šéf nemeckého zväzu prevádzkovateľov zásobníkov plynu a vodíka INES Sebastian Heinermann dnes uviedol, že Nemecku v nadchádzajúcej zime napriek takmer plným zásobníkom hrozí v prípade extrémne nízkych teplôt nedostatok plynu. Dodal, že Nemecko potrebuje sprevádzkovať ďalšie terminály na skvapalnený zemný plyn. Za kľúčové označil tiež úspory domácností, ktoré majú pri silných mrazoch veľký podiel na spotrebe.
Podľa údajov organizácie Gas Infrastructure Europe boli zásobníky plynu v Európskej únii v utorok plné z viac ako 97 percent. V Nemecku, ktoré je najväčším spotrebiteľom plynu v Európe, plnosť zásobníkov tiež presahovala 97 percent a v Česku predstavovala viac ako 98 percent.
Vlani v auguste sa veľkoobchodná cena plynu pre európsky trh kvôli obmedzovaniu dodávok z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Odvtedy však výrazne klesla, k čomu prispeli vysoké dodávky LNG.