Ceny ropy na začiatku nového mesiaca klesajú. Môže za to neistota spojená s vývojom dodávok a globálneho dopytu. Investori tiež čakajú na vystúpenie šéfa centrálnej banky USA Jeroma Powella, v ktorom by mohol naznačiť, ako sa budú vyvíjať úrokové sadzby v Spojených štátoch.
Okolo 17:40 SELČ cena severomorskej ropy Brent klesala o 1,4 percenta na 90,94 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala 1,82 percenta a predávala sa za 89,14 dolára za barel. Na začiatku obchodovania pritom oba kontrakty rástli o viac ako jeden dolár.
Ceny ropy v treťom štvrťroku vzrástli o takmer 30 percent kvôli predpovediam vysokého deficitu dodávok v štvrtom štvrťroku, pretože Saudská Arábia a Rusko predĺžili zníženie dodávok až do konca roka.
Investori čakajú na ďalší komentár Powella, aby mohli posúdiť, akým smerom sa vydajú úrokové sadzby v USA. Zvýšenie úrokov, ktorého cieľom je spomaliť infláciu, môže zabrzdiť hospodársky rast a znížiť dopyt po rope.
Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci na čele s Ruskom, teda skupina známa ako OPEC+, zrejme na svojom stredajšom zasadnutí nezmení svoju ťažobnú politiku.
Šéf OPEC Haísam Ghais dnes uviedol, že vo výhľade globálneho dopytu je organizácia optimistická a dopyt po rope je tento rok pomerne odolný, rovnako ako vlani.
Prieskum agentúry Reuters dnes ukázal, že ťažba OPEC v septembri druhý mesiac za sebou stúpla, napriek zníženiu ťažby Saudskou Arábiou. Spôsobil to hlavne rast produkcie Nigérie a Iránu. Turecko by tiež malo tento týždeň obnoviť prevádzku ropovodu z Iraku, ktorá bola prerušená pred zhruba šiestimi mesiacmi. To znamená vyššie dodávky na trh.
Sobotná štatistika ukázala, že aktivita čínskych tovární v septembri prvýkrát za šesť mesiacov vzrástla, čo naznačuje, že druhá najväčšia ekonomika sveta sa začína stabilizovať. Údaje zo spracovateľského sektora eurozóny, Nemecka a Británie, však boli v septembri slabé, čo je zlou správou pre dopyt po rope.