Medziročné tempo rastu inflácie v eurozóne sa v auguste mierne spomalilo na 5,2 percenta z 5,3 percenta v júli. Informoval o tom európsky štatistický úrad Eurostat.
Rýchly odhad pritom signalizoval, že tempo rastu spotrebiteľských cien v 20 krajinách, ktoré zaviedli euro, zostane v auguste nezmenené, na júlovej úrovni 5,3 percenta.
Augustová miera inflácie v eurozóne je najnižšia od januára 2022, ale stále sa drží vysoko nad cieľom Európskej centrálnej banky, ktorým je inflácia na úrovni dvoch percent.
Najvyššiu infláciu malo s hodnotou 14,2 percenta Maďarsko, druhá najhoršia bola Česká republika, kde inflácia dosiahla 10,1 percenta. Tieto dve krajiny sú zároveň v EÚ jediné, kde bola inflácia v auguste nad desiatimi percentami.
V krajinách eurozóny miera inflácie klesla z 5,3 na 5,2 percenta. To je mierne zlepšenie proti predbežnej správe zverejnenej koncom augusta, podľa ktorej augustová inflácia predstavovala 5,3 percenta. Predbežná správa údaje za celú EÚ neobsahovala.
V celej Európskej únii klesla v auguste 2023 medziročná miera inflácie na 5,9 percenta zo 6,1 percenta v júli a 10,1 percenta v auguste 2022. Najnižšiu medziročnú mieru inflácie v EÚ zaznamenali v auguste Dánsko s 2,3 percentnou infláciou a Španielsko a Belgicko, ktorých inflácia sa pohybuje zhodne na úrovni 2,4 percenta.
V porovnaní s júlom medziročná miera inflácie klesla v 15 členských štátoch, zostala stabilná v jednom a vzrástla v 11 krajinách bloku.
auguste najviac prispeli k ročnej miere inflácie v eurozóne služby, a to 2,41 percentuálneho bodu. Po nich nasledovali potraviny, alkohol a tabak (1,98 percentuálneho bodu) a priemyselné tovary bez energií (1,19 percentuálneho bodu). Energie, naopak, infláciu brzdili, keďže mali záporný príspevok -0,34 percentuálneho bodu.