Po úspechu v Británii sa aj v Nemecku chystajú otestovať štvordňový pracovný týždeň. Projekt bude trvať šesť mesiacov a následne ho vyhodnotia vedci.
Záujemcovia z radov firiem, v ktorých by sa nabudúce pracovalo štyri dni v týždni za rovnaké peniaze, sa organizátorom môžu hlásiť od štvrtka, informuje agentúra DPA. Cieľom je posunúť debatu o novom pracovnom modeli z teórie do praxe.
Za projektom stojí spoločnosť Intraprenör so sídlom v Berlíne a nezisková organizácia 4 Day Week Global. Tá už takéto štúdie iniciovala v iných krajinách, vrátane veľmi uznávaného projektu v Británii.
Viac motivácie
"Prekáža nám, že sa celá diskusia odohráva vo vzduchoprázdne – pretože všetko sa rieši iba teoreticky, ale nevyskúša sa," citovala agentúra DPA analytika Intraprenöru Jána Bührena.
O zavedenie štvordňového pracovného týždňa usiluje aj nemecká odborová organizácia zamestnancov kovospracujúceho a elektrárenského priemyslu IG Metall. Myšlienka za tým je: ak človek musí pracovať iba štyri dni v týždni, bude koncentrovanejší a motivovanejší a pritom stále bude schopný úspešne plniť požiadavky zamestnávateľa.
Štúdia nadácie Hansa Böcklera, ktorá je blízka odborom, nedávno dospela k záveru, že štvordňový týždeň je medzi zamestnancami obľúbená myšlienka. Odôvodňovali to želaním mať viac času pre seba (96,5 percenta) a pre rodinu (89 percent).
Tí, ktorí štvordňový pracovný týždeň odmietali, väčšinou uvádzali, že ich práca baví (86 percent). 82 percent bolo skeptických, že by skrátenie pracovného času niečo zmenilo v pracovných procesoch. Približne 77 percent predpokladá, že by potom už prácu nezvládali.
Skúška v Británii
Podniky sú k nápadu skeptickejšie. Riaditeľ Federálnej asociácie stredných podnikov Christoph Ahlhaus sa prikláňa skôr k individuálnemu riešeniu medzi zamestnancami a zamestnávateľmi. Firmy sú proti vládnym zásahom, ktoré by kratší pracovný čas s plnou náhradou mzdy nariadili. "Skrátený pracovný čas hrozí stratou produktivity, ktorú budú musieť znášať najprv podniky a potom my všetci," povedal Ahlhaus.
Dobrý ohlas mal skúšobný projekt štvordňového pracovného týždňa v Británii. Päťdesiatšesť z 61 zúčastnených firiem sa rozhodlo si tento model fungovania ponechať aj po jeho skončení.
Firmy to odôvodnili znížením chorobnosti zhruba o dve tretiny (65 percent) a faktom, že ich v tomto čase opustilo o 57 percent menej zamestnancov. Podľa analýzy stúpli tržby zapojených spoločností v testovacej fáze v priemere o 1,4 percenta.
Výsledky však vychádzajú z hodnotenia firiem, ktoré sa k účasti na projekte dobrovoľne prihlásili. Nešlo o náhodný výber.
Intraprenör chce v Nemecku presvedčiť viac ako 50 firiem o tom, aby sa do projektu zapojili. Projekt má odštartovať ešte tento rok.
Zainteresovaným spoločnostiam by mali byť k dispozícii odborníci najmenej šesť mesiacov, mali by sa naučiť nové metódy a vymieňať si nápady s ostatnými zamestnávateľmi. Budú aj v kontakte s firmami, ktoré už na štvordňový týždeň prešli natrvalo. Za vedecké vyhodnotenie zodpovedá univerzita v Münsteri.