Spotreba plynu v európskom priemysle zostane približne o 20 percent nižšia ako v roku 2021, odhaduje spoločnosti S&P Global Commodity Insights. Európski výrobcovia totiž vlani kvôli dopadom energetickej krízy v Nemecku obmedzili výrobu. Pretrvávajúce škrty sú potom známkou toho, že sa v priemysle začína prejavovať hlbšia kríza, uviedla dnes agentúra Bloomberg.
Menšia spotreba
Vplyv rekordne vysokých cien, ktoré vlani vyvolalo obmedzenie dodávok z Ruska, síce opadol, ale zhoršujúce sa ekonomické podmienky zasahujú dopyt rovnako výrazne. "Už to nesúvisí len s cenami, ale aj s ekonomickými podmienkami," uviedla analytička Erisa Paskoová zo spoločnosti Energy Aspects. "Stále sme svedkami veľkej slabosti a neistoty," dodala.
Pokles je viditeľný napríklad v komplexe chemičiek Gendorf, ktorý sa nachádza hodinu cesty východne od Mníchova. V areáli pracuje okolo štyritisíc ľudí pre firmy ako 3M, Clariant alebo Westlake Vinnolit. Komplex sa pri pokrývaní svojej ročnej spotreby elektriny presahujúcej jednu terawatthodinu, čo zodpovedá potrebám asi 300-tisíc domácností, spolieha prevažne na plyn. Tento rok ho ale bude potrebovať menej.
"V súčasnej dobe nič nenasvedčuje tomu, že by sa situácia zlepšovala," uviedol hovorca prevádzkovateľa centra InfraServ Gendorf Tilo Rosenberger-Süß. Dodal, že tento trend by mohol viesť k dlhodobému znižovaniu dopytu v tomto zariadení.
Napriek tomu, že ceny plynu oproti minulému roku klesli zhruba o 80 percent, energeticky náročný priemysel v Nemecku zápasí s ešte väčšími problémami ako širší výrobný sektor. To platí najmä pre chemický priemysel.
Nemecký Zväz chemického priemyslu očakáva, že výroba bez započítania liečiv tento rok klesne o 11 percent. Európska rada chemického priemyslu predpokladá, že tento rok nastane v celom regióne pokles o osem percent. Skoré oživenie dopytu neočakáva.
Ekonomické oslabenie Nemecka
Rozhodujúcu úlohu v oslabení priemyslu hrá Nemecko. Táto najväčšia európska ekonomika začala tretí štvrťrok s najväčším mesačným poklesom továrenských objednávok od pandemického obdobia v roku 2020. Útlm spracovateľského priemyslu, ktorý stojí v centre hospodárstva, je podľa ekonómov natoľko závažný, že vo štvrtom štvrťroku spôsobí hospodársky pokles.
Vzhľadom na to, že krajina masívne investovala do infraštruktúry pre skvapalnený zemný plyn a zabezpečila si jeho dodávky na svetovom trhu, riziko, že počas nadchádzajúcej zimy pocíti nedostatok suroviny, je obmedzené. Túto hrozbu však vystriedali obavy z recesie, kvôli ktorým nemecké podniky váhajú s opätovným zvýšením produkcie.
Začiatkom tohto roka sa nemecká ekonomika dostala do technickej recesie, ktorá sa obvykle definuje ako dva štvrťroky hospodárskeho poklesu za sebou. V druhom štvrťroku podľa prvého rýchleho odhadu zostal hrubý domáci produkt v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom bez zmeny, medziročne klesol o 0,2 percenta. Medzinárodný menový fond očakáva, že v tomto roku nemecká ekonomika klesne o 0,3 percenta.