Nemecká ekonomika stagnuje. Ukazujú to najnovšie štatistické údaje, podľa ktorých hrubý domáci produkt Nemecka zostal v druhom štvrťroku proti predchádzajúcim trom mesiacom bez zmeny.
Podľa ekonómov trápi nemecké hospodárstvo mnoho problémov. Čínskej ekonomike sa nedarí, nemeckí spotrebitelia príliš nemíňajú a problémom je aj starnúca populácia.
Predikcie do budúcnosti
Stále vysoká inflácia a tri štvrťroky po sebe klesajúca alebo stagnujúca produkcia ukazujú, v akých problémoch sa hospodárstvo Nemecka teraz nachádza. V medziročnom porovnaní nemecká ekonomika o 0,2 percenta klesla.
V záverečnom kvartáli minulého roka ekonomika medzikvartálne klesla o 0,4 percenta, v prvom štvrťroku zaznamenala pokles o 0,1 percenta. V tohtoročnom prvom štvrťroku sa tak nemecké hospodárstvo prepadlo do recesie, ktorá sa definuje ako dva štvrťroky ekonomického poklesu za sebou.
"Po miernych prepadoch v predchádzajúcich dvoch štvrťrokoch sa nemecké hospodárstvo na jar stabilizovalo," povedala k výsledkom šéfka štatistického úradu Ruth Brandová.
Medzinárodný menový fond vo svojej prognóze očakáva, že Nemecko bude jedinou vyspelou ekonomikou na svete, ktorá v tomto roku medziročne ekonomicky poklesne. Tento hospodársky prepad by sa mal pohybovať okolo troch desatín percenta. Pre porovnanie ostatné členské štáty eurozóny by v priemere mali za tento rok vykázať medziročný rast vo výške deviatich desatín percenta.
Spotrebiteľské ceny stúpli
Po globálnej finančnej kríze v roku 2008 však nemecká ekonomika rástla v priemere o dve percentá ročne. Počas tohto obdobia vykazovala rozpočtové prebytky, a obzvlášť úspešná bola exportná politika. Mnoho analytikov sa však teraz domnieva, že po 25 rokoch je nemecká ekonomika opäť chorým mužom Európy. Naposledy si toto označenie zaslúžila na prelome tisícročia v čase nevýrazného hospodárskeho rastu a vysokej miery nezamestnanosti.
Riaditeľ výskumu v Kiehlovom inštitúte pre svetovú ekonomiku Stefan Kooths tvrdí, že Nemecko dopláca na súbor jednotlivých problémov. Medzi tie sa podľa neho radí slabá výkonnosť čínskeho hospodárstva, nižší dopyt po nemeckých výrobkoch v zahraničí, rýchlo starnúca populácia alebo pomerne vysoká sadzba dane z príjmu právnických osôb.
Spotrebiteľské ceny v Nemecku počas júla medziročne stúpli o 6,2 percenta, čo je asi o deväť desatín percenta nad priemerom eurozóny. Zdražovanie však podľa ekonómov znižuje kúpnu silu nemeckého obyvateľstva a prispieva k navodeniu celkovej negatívnej nálady v tamojších domácnostiach. „Nižšie súkromné aj verejné výdavky patria k hlavným príčinám negatívnej hospodárskej situácie v Nemecku,“ uviedol pre CNN ekonóm Thomas Obst.
Priemysel hlási nedostatok zákaziek
Nižší dopyt v Nemecku zaznamenávajú aj veľké priemyselné podniky. Výroba kľúčových spoločností ako Siemens či Volkswagen sa v júni medziročne znížila o 1,7 percenta a prepadá sa aj nemecký spracovateľský priemysel.
„Zákazky v nemeckom priemysle sa v posledných 12 mesiacoch v podstate vyprázdnili. Aj export z Nemecka do Číny je malý,“ uviedol pre CNN Carsten Brzesku, ktorý je v bankovej spoločnosti ING zodpovedný za makroekonomický výskum s tým, že Čína je pre Nemecko štvrtým najdôležitejším exportným trhom.
Ďalším dôvodom zaostávajúceho Nemecka sú aj úrokové sadzby Európskej centrálnej banky. Európski centrálni bankári totiž zvýšili základnú úrokovú sadzbu na 3,75 percenta. ECB sa tým snaží skrotiť postupne rastúce ceny, ktoré negatívne dopadajú na ekonomiku celej Európskej únie.
Vyššie úrokové náklady však postihli nemecký sektor bytovej výstavby. Viac ako 40 percent tamojších developerov totiž hlási nedostatok zákaziek, čo sa do nemeckého HDP taktiež negatívne prepisuje.
Za stagnáciou nemeckej ekonomiky vníma tamojší štatistický úrad spotrebiteľské výdavky, ktoré sa od apríla do júna oproti predchádzajúcim trom mesiacom podľa sezónne, cenovo a kalendárne očistených údajov zvýšili o 0,1 percenta.
Nemeckí štatistici v piatok tiež vydali predbežnú správu o štátnych výdavkoch za prvý polrok, podľa ktorej deficit predstavoval 42,1 miliardy eur. V pomere k HDP to je 2,1 percenta.