Rusko má kapacitu pre uloženie najmenej 4,6 miliardy ton oxidu uhličitého, povedal dnes šéf ruskej štátnej komisie pre nerastné suroviny Igor Špurov. Je to podľa neho dostatočné množstvo na pokrytie domácej potreby aj niektorých objemov z iných krajín. Informovala o tom agentúra Interfax.
Rusko je piatym najväčším emitentom oxidu uhličitého na svete. Čelí kritike za pomalé vykonávanie iniciatív súvisiacich so zmenou klímy, pripomína agentúra Reuters.
"Ide o obrovské množstvo, ktoré nám umožní pokryť nielen naše vlastné emisie CO2, ale aj pomôcť našim partnerským krajinám využívať naše zdroje na komerčné účely, vrátane našich ázijských partnerov," uviedol Špurov.
Parížska dohoda z roku 2015 určila prijateľný nárast priemernej globálnej teploty na 1,5 stupňa v porovnaní s hodnotami pred priemyselnou revolúciou. Podpísalo ju 197 krajín vrátane Ruska.
Termín pre klimatickú neutralitu bol stanovený na rok 2050. Klimatická neutralita znamená nevypúšťať do ovzdušia viac skleníkových plynov, ako oxid uhličitý, metán alebo oxid dusný, ako dokáže planéta v lesoch a oceánoch absorbovať a zamedziť tak silnejšej zmene klímy.
Napriek záväzkom veľkého zníženia emisií bude podľa mnohých vedcov na splnenie cieľa potrebná technológia na odstraňovanie uhlíka z atmosféry. Krajiny budú musieť do roku 2025 odstrániť z atmosféry miliardu ton oxidu uhličitého, aby tento cieľ dosiahli, a potom viac ako jednu miliardu ton ročne, uvádza správa Koalície za negatívne emisie a poradenskej spoločnosti McKinsey z roku 2021.