Svetové ceny potravín sa v júli zotavili z dvojročného minima, na ktorom boli v predchádzajúcom mesiaci. Hlavným dôvodom boli ceny rastlinných olejov, ktoré vzrástli kvôli obnovenému napätiu okolo vývozu z Ukrajiny a kvôli obavám o globálnu produkciu. V medziročnom porovnaní sú však ceny stále nižšie. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.
Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, v júli stúpol v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom o 1,5 bodu na 123,9 bodu. V medziročnom porovnaní ale index vykazuje pokles o 12 percent a zostáva 22 percent pod rekordom, na ktorý sa dostal vlani v marci po začatí ruskej invázie na Ukrajinu.
Index cien rastlinných olejov sa v porovnaní s júnom zvýšil o 12 percent. Prerušil tak sériu siedmich mesačných poklesov v rade. Ceny slnečnicového oleja medzimesačne vzrástli o 15 percent najmä kvôli neistote, ktorú vyvolalo rozhodnutie Ruska odstúpiť od čiernomorskej obilnej iniciatívy, ktorá umožňovala dodávky z Ukrajiny. Obavy o produkcii a rast cien ropy zvýšili ceny aj ďalších rastlinných olejov.
Ceny obilnín sa znížili o 0,5 percenta. Ceny pšenice sa naopak zvýšili kvôli obavám o export z Ukrajiny a kvôli vplyvom suchého počasia v Severnej Amerike. Ceny ryže potom stúpli na maximum takmer za 12 rokov, najmä kvôli zákazu vývozu z Indie.
Ceny cukru sa znížili takmer o štyri percentá. Nižšie boli už druhý mesiac za sebou vďaka priaznivému výhľadu dodávok z Brazílie a Indie. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sú však stále takmer o 30 percent vyššie. Mierne sa znížil aj index cien mliečnych výrobkov a mäsa.