Miera inflácie v eurozóne v júli klesla o dve desatiny bodu na 5,3 percenta, uviedol v rýchlom odhade Eurostat. Pomohol tomu ďalší pokles cien energií. V máji predstavovala miera inflácie 6,1 percenta.
Rast spotrebiteľských cien zostáva vysoký najmä pri potravinách. Inflácia zostáva výrazne nad dvojpercentným cieľom stanoveným Európskou centrálnou bankou.
Na Slovensku dosiahla inflácia podľa dát Eurostatu v júli medziročne 10,2 percenta, čo je suverénne najviac zo všetkých krajín platiacich eurom. Sme zároveň jedinou krajinou eurozóny, kde stále zostáva nad hranicou 10 percent. V júli vzrástli ceny na Slovensku o 11,3 percenta.
V rýchlom odhade nie sú dáta za tie členské krajiny Európskej únie, ktoré nie sú zároveň v eurozóne. Túto širšiu štatistiku zverejní Eurostat v auguste.
Energie lacnejú
Najviac sa zvýšili ceny v kategórii potraviny, alkohol a tabak, kde medziročný rast dosiahol 10,8 percenta. Je to však spomalenie oproti júnovým 11,6 percenta. Druhý najvýznamnejší vplyv na infláciu mali v júli služby. Rast ich cien zrýchlil na 5,6 percenta z júnových 5,4 percenta.
Ceny energií sa medziročne znížili o 6,1 percenta, a nadviazali tak na júnový pokles o 5,6 percenta.
Najnižšiu infláciu v eurozóne malo v júli Belgicko, a to 1,6 percenta. Miera inflácie v Luxembursku predstavovala dve percentá a trojicu krajín s najnižšou infláciou uzatvára Španielsko s 2,1 percentami.
Výrazný pokles v Pobaltí
Výrazne nižšia už je inflácia aj v pobaltských krajinách, kde vlani patrila k najvyšším z krajín platiacich eurom.
Európska centrálna banka v snahe bojovať s vysokou infláciou od vlaňajška zvyšuje základné úrokové sadzby. Minulý týždeň zdvihla základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 percenta.
Depozitná sadzba, teda tá, za ktorú si môžu banky u ECB bezpečne uložiť prebytočné peniaze, sa zvýšila aj o štvrť percentuálneho bodu na rekordných 3,75 percenta. V názore na to, či ECB zvýši úroky aj v septembri, alebo či ich už meniť nebude, sú však analytici rozdelení.