Energetická transformácia výrazne zvyšuje dopyt po surovinách, ako lítium, kobalt, nikel a meď. Trh s kovmi a minerálmi potrebnými na pohon elektrických áut, veterných turbín, solárnych panelov a ďalších technológií kľúčových pre energetickú transformáciu sa za posledných päť rokov zdvojnásobil, oznámila v utorok Medzinárodná agentúra pre energetiku.
Investície do vývoja kritických dôležitých nerastných surovín sa podľa správy minulý rok zvýšili o 30 percent po náraste o 20 percent v roku 2021. Spomedzi jednotlivých surovín zaznamenalo najväčší nárast investícií lítium, a to o 50 percent, nasledované meďou a niklom.
Objem trhu s kritickými nerastmi dosiahol v poslednom období približne 320 miliárd amerických dolárov (292,08 miliardy eur), uviedla ďalej Medzinárodná agentúra pre energetiku. Ak by sa zrealizovali všetky projekty plánované v oblasti kritických nerastov na celom svete, ponuka by podľa analýzy Medzinárodnej agentúry pre energetiku mohla postačovať na splnenie národných klimatických cieľov, ktoré si doteraz stanovili vlády.
Medzinárodná agentúra pre energetiku zároveň kritizovala nedostatočnú konkurenciu na trhu vzácnych surovín. Konštatovala pritom, že podiel troch najväčších producentov na globálnom trhu kriticky dôležitých nerastov sa od roku 2019 buď nezmenil, alebo sa ešte zvýšil, najmä v prípade niklu a kobaltu.