Moskva nevidí dôvod na predĺženie takzvanej obilnej dohody, ktorá zabezpečuje prepravu obilia a ďalších potravín z ukrajinských čiernomorských prístavov. Dnes to vo vyhlásení uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Dohoda vyprší 17. júla.
Hovorkyňa ministerstva Marija Zacharovová navyše odmietla ako nepraktický návrh, že by si ruská banka Rosselchozbank postihnutá sankciami zriadila dcérsku spoločnosť a cez ňu sa znovu pripojila do medzinárodného platobného systému SWIFT. Tento návrh podľa pondelňajšej správy denníka Financial Times zvažuje Európska únia.
Ruské ministerstvo zahraničia svoju neochotu predĺžiť dohodu vysvetlilo jednak priebežným sprísňovaním protiruských sankcií, jednak údajne nedostatočnou vôľou Západu vyjsť Rusku v ústrety ohľadom jeho požiadaviek, ktoré sa zväčša týkajú ruského poľnohospodárskeho exportu a importu.
Rusko požaduje, aby sa obnovili dodávky poľnohospodárskej techniky do Ruska, aby sa zrušili obmedzenia pre poistenie ruských nákladných lodí a aby tieto plavidlá dostali povolenie vplávať do prístavov. Ďalej požaduje obnovu potrubia, ktorým sa prepravoval amoniak z ruského mesta Toljatti do ukrajinského prístavu Odesa, odblokovanie zmrazených účtov a aktív ruských výrobcov hnojív a opätovné pripojenie banky Rosselchozbank, ktorá je podľa Západu ovládaná Kremľom, k systému SWIFT.
"Za týchto podmienok je zrejmé, že dôvody na ďalšie predĺženie čiernomorskej iniciatívy, ktorá vyprší 17. júla, nie sú," oznámilo ruské ministerstvo.
Hovorkyňa ministerstva Zacharovová okrem toho skritizovala návrh, ktorý údajne zvažuje EÚ, že by sa ruská Rosselchozbank mohla pripojiť ku SWIFT, ak by na tento účel vytvorila dcérsku spoločnosť. Zacharovová uviedla, že na otvorenie takejto dcérskej banky sú potrebné "dlhé mesiace" a že ďalšie tri mesiace bude trvať jej pripojenie ku SWIFT. Zacharovová tiež naznačila, že Západu nič nebráni v tom, aby túto banku kedykoľvek v poriadku "minút" od systému odpojil.