Cena zemného plynu v Európe v prvom polroku klesla oproti koncu minulého roka na polovicu. S odvolaním sa na údaje londýnskej burzy Intercontinental Exchange ICE a vlastné výpočty to dnes uviedla ruská tlačová agentúra TASS. K zlacneniu plynu podľa nej prispelo teplé počasie, zaplnenosť zásobníkov a pokles dopytu v Európskej únii.
Kým vlani 30. decembra sa tisíc metrov kubických plynu pri termínových obchodoch predávalo približne za 845 dolárov, k tohtoročnému 30. júnu sa podobné obchody uzatvárali v cene okolo 425 dolárov. Teda zhruba o 50 percent nižšie oproti začiatku roka.
Termínové transakcie, označované anglickým slovom futures, sú dohody o nákupe či predaji plynu k určitému dátumu v budúcnosti za vopred dohodnutú cenu. Bežne sa obchoduje na burzách.
Plné zásobníky
Vlani v decembri priemerná cena plynu v Európe predstavovala 1272 dolárov za tisíc metrov kubických, ale potom v polroku postupne klesala: V januári na 712 dolárov (medziročne pokles o 21 percent), vo februári na 538 dolárov (pokles o 41 percent), v marci na 488 dolárov (pokles o 60 percent), v apríli na 477 dolárov (pokles o 55 percent), v máji na 357 dolárov (Pokles o 65 percent) a v júni na 366 dolárov (pokles o 70,5 percenta).
K poklesu cien prispeli relatívne plné zásobníky plynu, rekordné dodávky skvapalneného zemného plynu LNG, teplé počasie a tiež opatrenia na dobrovoľné zníženie dopytu po plyne v EÚ. Okrem toho sa v Európe tento rok oproti vlaňajšku zvýšil podiel elektriny vyrobenej z vetra.
Zaplnenosť zásobníkov v EÚ teraz presahuje 77 percent a dodávky LNG v máji dosiahli maximum za celý čas sledovania - išlo o 12,16 miliardy metrov kubických, poznamenal TASS. Dodal tiež, že sezóna odberov plynu z európskych podzemných zásobníkov sa skončila 6. apríla.
Zvládnuť vykurovaciu sezónu v Európe do veľkej miery pomohla teplá zima. Podľa ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom však nie je zaručené, že to isté sa bude opakovať aj v budúcej vykurovacej sezóne a že nemusí byť jednoduché naplniť zásobníky na vlaňajšiu úroveň vzhľadom na politicky motivované odmietanie ruského zemného plynu z plynovodov a väčšie súťaženie o dodávky skvapalneného plynu.
Poškodené plynovody
Vývoz plynu od Gazpromu do Európy prostredníctvom plynovodov v prvom polroku dosiahol zhruba 12,1 miliardy kubických metrov, zatiaľ čo v celom minulom roku predstavoval 62 miliárd kubických metrov, uviedla v piatok agentúra Reuters. Tá sa odvoláva na svoje výpočty vychádzajúce z údajov o dodávkach cez Ukrajinu a prostredníctvom plynovodu TurkStream. V samotnom júni sa export podľa týchto údajov medzimesačne zvýšil o 3,6 percenta na 66,8 milióna metrov kubických denne.
Údaje o vývoze pochádzajú od európskeho združenia prevádzkovateľov sietí na prepravu plynu ENTSOG a z denných správ Gazpromu o dodávkach cez Ukrajinu. Zverejňovanie celkových údajov o svojom exporte Gazprom pozastavil. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom siete plynovodov.
Vývoz ruského plynu do Európy sa skomplikoval po ruskej invázii na Ukrajinu, keď EÚ v odvete prijala sériu protiruských sankcií. Rusko tiež vlani zastavilo prevádzku plynovodu Nord Stream 1, ktorý dodával ruský plyn po dne Baltského mora do Nemecka, a to až 167 miliónov metrov kubických denne.
Potrubie plynovodu Nord Stream 1, ktorým Rusko posielalo plyn do Nemecka a ďalej do Európy, vlani v septembri poškodili doteraz nevysvetlené explózie. Poškodený bol aj plynovod Nord Stream 2, ktorý bol vybudovaný vedľa Nord Streamu 1, ale ktorý plyn nikdy dodávať nezačal.