Americké ministerstvo obrany v utorok zvýšilo na 6,2 miliardy dolárov prepočet sumy, o ktorú nadhodnotilo vojenskú pomoc Spojených štátov pre Ukrajinu v čase ruskej agresie. Údaj je zhruba dvojnásobný oproti odhadu z minulého mesiaca, informovala agentúra AP. Odhalenie účtovnej chyby podľa Pentagonu uvoľňuje miliardy dolárov pre financovanie dodatočných balíkov vojenského vybavenia.
"Skrátka sa to vráti do zásoby peňazí, ktoré máme vyčlenené," povedala médiám hovorkyňa ministerstva obrany Sabrina Singhová. Nadhodnotenie ceny vybavenia zasielaného Ukrajine podľa nej pramenilo z toho, že armáda hodnotu určovala pomocou ceny za náhradu daného materiálu a nie podľa jeho "čistej" hodnoty.
Najväčší dodávateľ vojenskej pomoci
Pentagon už pred mesiacom prišiel s odhadom, že odchýlka predstavuje asi tri miliardy dolárov. Teraz uvádza, že len v prebiehajúcom fiškálnom roku bola hodnota pomoci nadsadená o 3,6 miliardy, ďalších 2,6 miliardy potom pripadá na predchádzajúci fiškálny rok, ktorý sa skončil vlani na konci septembra. Podľa Singhovej sú tieto čísla definitívne.
"Výsledkom je, že ministerstvo má teraz vo svojich pokladniciach dodatočné peniaze na podporu Ukrajiny, zatiaľ čo tá vedie svoju protiofenzívu proti Rusku," píše AP. Oznámenie tiež prichádza za blížiacich sa diskusií v Kongrese o rozpočte na ďalší fiškálny rok, pričom nie je jasné, či sa v zákonodarnom zbore rozdelenom medzi dve hlavné politické strany nájde dostatočná podpora pre vyčlenenie ďalších prostriedkov na pomoc ukrajinskej armáde.
Kongres vlani prostredníctvom viacerých návrhov uvoľnil 113 miliárd dolárov na programy spojené s vojnou Ruska proti Ukrajine, priamo pre armádu napadnutej krajiny bola však určená menej ako polovica tejto sumy. Spojené štáty sú pre Kyjev jasne najväčším dodávateľom vojenskej pomoci.
Limity pre vládne výdavky
Americká vláda ešte minulý týždeň uvádzala, že od vlaňajšej ruskej invázie vynaložila na bezpečnostnú asistenciu Ukrajine približne 40 miliárd dolárov. Pri započítaní oznámenej účtovnej chyby Pentagonu by skutočná hodnota doterajšej pomoci bola okolo 34 miliárd. Koľko presne zostáva vláde peňazí na ďalšie balíky zbraní, munície a ďalšieho vojenského materiálu, nie je jasné.
Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zatiaľ nepožiadala Kongres o ďalšie financovanie, napísal minulý týždeň denník The New York Times (NYT). Rokovania v tomto smere budú zložité predovšetkým v Snemovni reprezentantov ovládanej Republikánskou stranou, ktorej tesná väčšina zahŕňa aj niektorých odporcov silnej podpory Ukrajiny. Ich pozíciu podľa NYT posilnil nedávny zákon o pozastavení platnosti dlhového stropu, ktorý zároveň stanovil limity pre vládne výdavky v najbližších rokoch.