Česká ekonomika tento rok v prvom štvrťroku klesla medziročne o 0,4 percenta. Vyplýva to zo spresneného odhadu Českého štatistického úradu (ČSÚ). Na začiatku mája štatistici predpokladali pokles o 0,2 percenta. Ekonomika klesla v medziročnom porovnaní po prvý raz od prvého štvrťroka 2021. V porovnaní s predchádzajúcim kvartálom hrubý domáci produkt v prvých troch mesiacoch tohto roka stagnoval. Aj v tomto prípade je odhad horší, pôvodný počítal s medzikvartálnym rastom o 0,1 percenta.
Medziročný pokles HDP ovplyvnili najmä výdavky na konečnú spotrebu domácností a zmena stavu zásob. Pozitívny vplyv naopak mali výdavky na konečnú spotrebu vládnych inštitúcií a zahraničný dopyt.
V medzikvartálnom porovnaní ekonomika v predchádzajúcich dvoch kvartáloch klesala a dostala sa tak do technickej recesie. V tohtoročnom prvom štvrťroku sa teda pokles zastavil, ale do rastu napriek pôvodnému odhadu ČSÚ neprešiel. "Na strane dopytu boli hlavnými faktormi medzikvartálneho vývoja HDP v prvom štvrťroku rastúci zahraničný dopyt a spotrebné výdavky vládnych inštitúcií. Negatívne pôsobili výdavky na konečnú spotrebu domácností a tvorba hrubého kapitálu, "uviedol riaditeľ odboru národných účtov ČSÚ Vladimír Kermiet.
Výdavky na konečnú spotrebu klesli od januára do konca marca medzikvartálne o 0,3 percenta a medziročne o 3,2 percenta. Z toho výdavky na konečnú spotrebu domácností sa medzikvartálne znížili o 1,2 percenta. "Pokles nastal pri výdavkoch za nákup predmetov krátkodobej spotreby a služieb," uviedli štatistici. Medziročne klesli výdavky na konečnú spotrebu domácností o 6,4 percenta. Výdavky na konečnú spotrebu vládnych inštitúcií medzikvartálne vzrástli o 1,9 percenta a medziročne o 3,9 percenta.
Hrubá pridaná hodnota (HPH), teda výsledok rozdielu medzi produkciou tovarov a služieb a náklady na produkciu, sa medzikvartálne zvýšila o 0,8 percenta a medziročne o 1,1 percenta. V medzikvartálnom porovnaní k rastu najviac prispel spracovateľský priemysel, skupina odvetvia obchodu, dopravy, ubytovania a pohostinstiev, ako aj informačné a komunikačné činnosti. Horší výsledok bol v peňažníctve a poisťovníctve. Na medziročnom raste HPH sa najviac podieľal priemysel, činnosti v oblasti nehnuteľností a odvetvia verejnej správy, vzdelávania, zdravotnej a sociálnej starostlivosti. Negatívny vplyv malo stavebníctvo, ako aj obchod, doprava, ubytovanie a pohostinstvo.
Saldo zahraničného obchodu dosiahlo štyri miliardy eur, bolo tak medziročne o 3,9 milióna eur vyššie. Vývoz stúpol o 9,5 percenta, najvyšší podiel na tom mal export elektrických zariadení a motorových vozidiel. Dovoz sa zvýšil o 3,3 percenta.
Zamestnanosť v Česku v prvom štvrťroku podľa dát ČSÚ oproti predchádzajúcemu kvartálu vzrástla o 0,4 percenta, medziročne bola vyššia o 1,4 percenta.