Ľudia v Británii budú musieť akceptovať, že sú chudobnejší, inak inflácia nezmizne. Zvyšovanie miezd problém nevyrieši, ale ešte zhorší, povedal hlavný ekonóm britskej centrálnej banky Huw Pill.
Vysokú infláciu podľa neho spôsobila séria šokov, ktoré ekonomika dostala v podobe pandémie, vojny na Ukrajine a nedostatku niektorých poľnohospodárskych produktov.
„Je tu neochota akceptovať, že všetci sme na tom horšie," povedal Pill v podcaste Právnickej fakulty Columbijskej univerzity v New Yorku. Kvôli vyšším účtom a rastu cien zamestnanci žiadajú o zvýšenie miezd, viac si za svoje tovary a služby účtujú aj firmy.
Ceny naďalej stúpajú
Miera inflácie v Británii v marci predstavovala 10,1 percenta, hoci ekonómovia čakali, že už bude pod desiatimi percentami. Znížila sa z februárových 10,4 percenta, čo však neznamená, že ceny klesajú. Zvyšujú sa len o poznanie miernejším tempom. Centrálna banka sa pritom snaží infláciu udržiavať okolo dvoch percent.
Úlohou centrálnej banky je okrem iného snažiť sa udržiavať stabilné ceny, a teda mať infláciu blízko stanoveného cieľa. V reakcii na rast cien Bank of England viackrát zvýšila základnú úrokovú sadzbu, čím zvyšuje náklady na úvery a tým ochladzuje ekonomickú aktivitu. Teoreticky by mal byť výsledkom pokles inflácie, pretože ľudia by mali zareagovať obmedzením výdavkov.
Keďže na domácnosti dolieha silný rast cien energií a potravín, mnoho zamestnancov žiada o zvýšenie mzdy, aby sa zmiernil tlak na ich rozpočet. Voľných miest síce ubúda, ale stále je ich viac, ako bolo obvyklé v posledných desaťročiach.
Aj preto sa mnoho ľudí nezdráha povedať si o zvýšenie mzdy, uviedla BBC. A hoci platy sa skutočne zvyšujú, ich rast nedrží krok s rastom inflácie, takže ľudia sú vo výsledku chudobnejší.
Rast miezd nepomáha
„Niekto v Spojenom kráľovstve musí nejako prijať fakt, že je na tom horšie, a prestať sa snažiť udržať si reálnu kúpnu silu zvyšovaním cien, či už prostredníctvom vyšších miezd, alebo prenášaním nákladov na energie na zákazníkov," povedal Pill v podcaste nazvanom Beyond Unprecedented.
Hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Abrdn Thomas Moore povedal, že Pill poukazuje na jednorazové faktory, ktoré zvyšujú infláciu. Poukázal pritom na veľmi uvoľnenú menovú politiku centrálnej banky z doby pandémie covidu-19 a na spor o to, či môžu za infláciu jednorazové prechodné faktory, alebo či to bola príčina masívnej expanzie peňažnej zásoby.
Pill nie je prvým predstaviteľom Bank of England, ktorý varuje pred tým, že rast miezd prispieva k inflácii. Guvernér NBS Andrew Bailey už vlani vyzval, aby ľudia nežiadali o veľké zvýšenie miezd, a snažili sa tak zabrániť nekontrolovateľnému rastu cien. Jeho komentáre sa okamžite stretli s odporom odborových organizácií, ktoré ich označili za neopodstatnené. Britská vláda sa vtedy od guvernérových výrokov dištancovala.