Úverové podmienky v USA sa v mesiaci po páde Silicon Valley Bank sprísnili, uviedla americká centrálna banka Fed vo svojej Béžovej knihe. Turbulencie v bankovom sektore však výraznejšie nepoškodili ekonomiku.
Béžová kniha je neoficiálnym hodnotením stavu americkej ekonomiky, ktorú Fed vydáva osemkrát do roka. Centrálna banka pri jej zostavovaní vychádza z informácií od svojich 12 regionálnych bánk. Údaje obsiahnuté v správe využije menový výbor Fedu aj pri rozhodovaní o úrokových sadzbách na svojom najbližšom zasadnutí, ktoré sa bude konať 2. a 3. mája.
"Celková ekonomická aktivita sa v posledných týždňoch príliš nezmenila," uvádza sa v správe. "Deväť regiónov nezaznamenalo v tomto období žiadnu, alebo len miernu zmenu aktivity, zatiaľ čo tri regióny zaznamenali mierny rast. Očakávania týkajúce sa budúceho rastu sa tiež vo väčšine nezmenili, ale v dvoch regiónoch sa vyhliadky zhoršil."
"Niekoľko regiónov uviedlo, že banky sprísnili úverové štandardy v dôsledku nárastu neistoty a obáv týkajúcich sa likvidity."
Sanfranciský Fed uviedol, že v jeho regióne "úverová aktivita v posledných týždňoch výrazne klesla v dôsledku vyšších úrokových sadzieb a zvýšenej neistoty v bankovom sektore. Úverové štandardy sa výrazne sprísnili a viaceré depozitné inštitúcie sa rozhodli znížiť objem úverov, najmä pre nových klientov, napriek tomu, že mali dostatok likvidity."
Skrachovaná SVB rovnako ako problémové regionálne banky First Republic, Western Alliance a PacWest sídlia v regióne patriacom pod sanfranciský Fed. Ten uviedol, že podľa aktuálneho prieskumu firmy v regióne z rôznych sektorov odložili alebo zrušili existujúce a plánované projekty z dôvodu nárastu nákladov na financovanie, zvýšenej neistoty a obmedzenému prístupu k úverom.
Správa Fedu takisto signalizovala zmiernenie napätia na trhu práce. Firmy si ľahšie dokázali udržať zamestnancov, keďže tlak na mzdy sa zmiernil. Ten však naďalej zostáva vysoký. Pokiaľ ide o infláciu, ceny mierne vzrástli, ale tempo ich rastu sa zrejme spomaľuje.