Čínsky technologický gigant Alibaba dnes predstavil svojho chatbota poháňaného generatívnou umelou inteligenciou, ktorý sa podobá aplikácii ChatGPT vyvinutej spoločnosťou OpenAI. Informovala o tom agentúra Reuters. Alibaba sa chystá v blízkej budúcnosti nástroj generatívnej umelej inteligencie zapojiť do jednotlivých oblastí pôsobnosti spoločnosti. Chatbot sa nazýva Tongyi Qianwen, čo podľa serveru BBC zhruba znamená "hľadanie odpovede pomocou tisícky otázok".
Alibaba nástroj najprv integruje do aplikácie DingTalk, ktorá slúži na zasielanie správ na pracoviskách firmy. Pomáhať v tomto prípade bude v zhrnutí poznámok z porady, písaní e-mailov a príprave obchodných návrhov. Pribudne tiež do aplikácie Tmall Genie, čo je hlasový asistent čínskej spoločnosti.
Svojim klientom plánuje chatbot Tongyi Qianwen sprístupniť aj cloudová divízia firmy. Zákazníci Alibaba Cloud si tak budú môcť vytvoriť vlastné veľké jazykové modely na mieru. Podľa Alibaby dokáže nástroj pracovať v čínštine aj v angličtine.
"Nachádzame sa v technologicky prelomovom momente, ktorý poháňa generatívna umelá inteligencia a cloud computing," uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ firmy Daniel Zhang.
Takzvaná generatívna umelá inteligencia, čiže technológia schopná vytvárať text, obrázky a ďalšie médiá na základe zadania, dokáže podľa jednoduchých pokynov generovať články, eseje, vtipy, ale aj poéziu. Vďaka obrovskému množstvu dát sa podobne ako človek učí ako odpovedať na podnety užívateľov. Ako pomocníka ju používajú okrem iného programátori.
Od vlaňajšieho novembra, keď OpenAI predstavila ChatGPT, uviedla jeho alternatívy rad ďalších firiem, okrem iného Google či čínska technologická firma Baidu.
Spoločnosť Microsoft zapojila technológiu do svojho vyhľadávača Bing. Na vývoj ChatGPT firma prispela miliardami dolárov. Chatbota sa Microsoft chystá zapojiť do svojich aplikácií Office.
Americká investičná banka Goldman Sachs predminulý týždeň v správe napísala, že generatívna umelá inteligencia by mohla vo svete nahradiť človeka na 300 miliónoch pracovných miest. Ekonómovia banky tiež tvrdia, že by technológia mohla premeniť produktivitu a ekonomický rast.
Taliansko na konci marca ako prvý štát nariadilo prevádzkovateľovi chatovacieho robota ChatGPT, aby užívateľom z tejto krajiny od soboty znemožnil k službe prístup. Rím pritom argumentoval ochranou osobných údajov.