Svetové ceny potravín v marci dvanásty mesiac po sebe klesli. Proti rekordu, na ktorý sa dostali vlani v marci krátko po ruskej vojenskej invázii na Ukrajinu, sa ceny znížili o 20,5 percenta. Súhrnný index, ktorý sleduje ceny obilnín, rastlinných olejov, mliečnych výrobkov, mäsa a cukru na medzinárodných trhoch, sa oproti februáru znížil o 2,8 bodu na 126,7 bodu. Vo svojej správe to dnes uviedla Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo.
Organizácia spresnila smerom nahor súhrnný index za február, pôvodne uvádzala hodnotu 129,8 bodu. Vlani v marci index vystúpil na rekordných 159,7 bodu.
K marcovému poklesu prispela kombinácia dostatočných zásob, utlmený dovozný dopyt a predĺženie dohody umožňujúcej bezpečný vývoz ukrajinského obilia cez Čierne more, uviedla organizácia. Pokles indexu odráža nižšie ceny obilnín, rastlinných olejov a mliečnych výrobkov, ktoré kompenzovali nárast cien cukru a mäsa.
"Kým na celosvetovej úrovni ceny klesli, na domácich trhoch sú stále veľmi vysoké a naďalej rastú, čo predstavuje ďalšiu hrozbu pre potravinovú bezpečnosť," uviedol hlavný ekonóm FAO Maximo Torero.
Index cien obilnín sa medzimesačne znížil o 5,6 percenta, klesli najmä ceny pšenice a kukurice. Index cien rastlinných olejov odpísal tri percentá. Oproti hodnote z vlaňajšieho marca sa znížil o 47,7 percenta. Ceny mliečnych výrobkov sa podľa FAO medzimesačne znížili o 0,8 percenta.
Stúpla naopak cena cukru, a to o 1,5 percenta. Cena tejto komodity kvôli obavám z poklesu produkcie v Indii, Thajsku a Číne sa dostala na najvyššiu hodnotu od októbra 2016. Index cien mäsa vzrástol o 0,8 percenta.
V samostatnej správe o ponuke a dopyte po obilninách FAO zvýšila prognózu svetovej produkcie pšenice na tento rok. Stanovila ju na 786 miliónov ton, čo je o 1,3 percenta pod úrovňou minulého roka. Aj tak ide o druhý najvyšší zaznamenaný výsledok v histórii.
"Takmer rekordné osevné plochy sa očakávajú v Ázii, zatiaľ čo suché podmienky ovplyvňujú severnú Afriku a južnú Európu," uviedla organizácia.