Čínsko-americké napätie by mohlo svetovú ekonomiku oslabiť o dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP), uviedol v stredu vo svojej správe Medzinárodný menový fond. Pripomína sériu nedávnych zákonov prijatých na pozadí rastúceho napätia vo vzťahoch medzi Washingtonom a Pekingom a varuje, že postihnuté by podľa jeho analýzy boli hlavne rozvojové trhy.
Firmy a politici po celom svete skúmajú spôsoby, ako urobiť svoje dodávateľské reťazce odolnejšími "presunutím výroby domov alebo do dôveryhodných krajín", varuje MMF a dodáva, že to povedie k roztriešteniu priamych zahraničných investícií. MMF poukázal na nedávne zákony prijaté na pozadí rastúceho napätia medzi USA a Čínou, ako je americký zákon o čipoch a vede. Japonsko nedávno zaviedlo svoje vlastné obmedzenia na 23 typov zariadení na výrobu polovodičov, čím sa pripojilo k úsiliu USA obmedziť schopnosť Číny vyrábať pokročilé čipy.
Nedávny prieskum vykonaný Americkou obchodnou komorou v Číne ukázal presun priamych zahraničných investícií z Číny. Menej ako polovica jej respondentov zaradila Čínu medzi tri hlavné investičné priority, čo sa stalo prvýkrát za 25 rokov, uviedol server CNBC.
Ekonómovia MMF uviedli, že peniaze teraz prúdia do krajín, ktoré sú považované za "geopoliticky blízke". Vzostup "friend-shoringu" by mohol najviac poškodiť menej rozvinuté trhy, uviedla organizácia.
"Rozvíjajúce sa trhy a rozvíjajúce sa ekonomiky sú obzvlášť postihnuté obmedzeným prístupom k investíciám z vyspelých ekonomík v dôsledku zníženej tvorby kapitálu a ziskov z produktivity z transferu lepších technológií a know-how," napísali v správe ekonómovia MMF. Rozvojové ekonomiky sú podľa nich voči tomuto posunu priamych zahraničných investícií zraniteľnejšie, pretože "viac spoliehajú na toky z geopoliticky vzdialenejších krajín".
Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi sa medzitým stupňuje. Po stredajšej schôdzke medzi predsedom Snemovne reprezentantov USA Kevinom McCarthym a taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen v Kalifornii varoval Peking pred následkami a zaviazal sa, že v reakcii na "provokáciu" podnikne "rozhodné kroky".
"Fragmentovaný svet bude pravdepodobne chudobnejší," uzavreli svoju analýzu ekonómovia MMF.