Švajčiarska banka Credit Suisse naďalej pomáha bohatým Američanom vyhýbať sa plateniu daní, píše na svojom webe s odvolaním sa na whistleblowerov CNBC. K rovnakému zisteniu došiel podľa agentúry AP tiež americký Senát. Druhú najväčšiu švajčiarsku banku, ktorá sa dostala do problémov a ktorú kvôli tomu prevezme jej väčší konkurent UBS, pritom úrady za tieto previnenia stíhali už skôr.
Podľa dvoch bývalých bankárov Credit Suisse, s ktorými hovorili zástupcovia CNBC a ktorí spolupracujú s americkou vládou ako whistlebloweri, banka roky poskytovala bohatým americkým klientom bezpečné útočisko, aby skryli aktíva pred americkým daňovým úradom IRS. A to aj po tom, čo bola chytená a stíhaná za rovnakú vec spred viac ako desiatich rokov.
Credit Suisse v roku 2014 priznala, že "vedome a úmyselne" pomáhala tisíckam klientov zo Spojených štátov skrývať ich offshorové aktíva - registrované v inom štáte, ako v ktorom podnikali - a príjmy pred IRS. Priznala tiež, že používala falošné entity, ničila záznamy o účtoch a ručne doručovala hotovosť americkým klientom, aby odvrátila pozornosť daňových úradov.
Banka vtedy súhlasila, že vykoná viaceré zmeny. Okrem iného sa zaviazala, že bude zverejňovať svoje cezhraničné aktivity a spolupracovať s úradmi, keď si vyžiadajú informácie. Túto dohodu ale teraz porušila, ako vyplýva zo zistení finančného výboru amerického Senátu. Ten dnes podľa agentúry AP zverejnil zistenia dva roky trvajúceho vyšetrovania, kde sa píše o možnom zločineckom spiknutí spojenom s takmer 100 miliónmi dolárov na tajných offshorových účtoch, ktoré patria jednej rodine amerických daňových poplatníkov.
S týmito právnymi a regulačnými problémami sa teraz bude musieť vyrovnať UBS, ktorá na naliehanie švajčiarskej vlády banku Credit Suisse za tri miliardy frankov prevezme. Klienti v polovici tohto mesiaca stratili dôveru v Credit Suisse a začali z nej hromadne vyberať vklady. Do Európy sa rozšírili obavy o stabilitu finančného systému z USA, kde predtým padli dve banky.