Európske bankové systémy zostávajú v zásade v dobrom stave, napriek kolapsu niektorých amerických finančných ústavov a pokračujúcim problémom švajčiarskej banky Credit Suisse. Uviedla to dnes americká ratingová agentúra Moody ‘s. Upozornila, že európske banky majú menšiu časť aktív v dlhopisoch, takže ich toľko neohrozujú výkyvy úrokových sadzieb ako finančné ústavy v Spojených štátoch.
Agentúra Moody‘s v utorok zhoršila výhľad pre americký bankový systém na "negatívny" zo "stabilného". Poukázala na zvýšené riziká po kolapse amerických finančných ústavov SVB Financial Group a Signature Bank.
Eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová v stredu uviedla, že pád dvoch amerických bánk má na Európsku úniu len obmedzený dopad. Európske inštitúcie upozorňujú, že európske banky podliehajú prísnejším reguláciám, konkrétne pravidlám o kapitálovej primeranosti bánk označovaných Basel III, ktoré majú zvýšiť odolnosť bankového sektora.
Druhá najväčšia švajčiarska banka Credit Suisse má dlhodobé problémy, ktoré vyvrcholili tento týždeň oznámením, že banka vo svojich finančných výkazoch a kontrolných postupoch za posledné dva roky zistila závažné nedostatky. Jej akcie sa v stredu prepadli až o 30 percent. Dnes Credit Suisse oznámila, že využije možnosť požičať si od švajčiarskej centrálnej banky až 50 miliárd švajčiarskych frankov.
Moody ‘s dnes uviedla, že Švajčiarsko je schopné zvládnuť šoky, ako sú terajšie ťažkosti banky Credit Suisse. Dodala, že preto môže ponechať hodnotenie úverovej spoľahlivosti Švajčiarska na najvyššom možnom stupni AAA.
"Stabilný výhľad ratingu Švajčiarska na úrovni AAA odráža naše očakávania, že veľmi silné ekonomické základy, dostatočný fiškálny priestor a vysoko efektívne inštitúcie umožnia Švajčiarsku efektívne zvládnuť šoky, ako je ten terajší, ktorý ovplyvňuje bankové systémy po celom svete," uviedla agentúra.