Počet Američanov, ktorí prvýkrát požiadali o podporu v nezamestnanosti, zaznamenal v minulom týždni výrazný pokles a v tomto smere prekonal aj očakávania analytikov. To naznačuje, že americký trh práce je naďalej stabilný a dostatočne odolný, aj keď najnovšie otrasy na finančných trhoch vyvolávajú obavy z ďalšieho vývoja ekonomiky. Informujeme o tom na základe správ agentúry Reuters a portálu RTTNews, ktoré zverejnili najnovšie údaje amerického ministerstva práce.
Počet prvých žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA v týždni do 11. marca klesol o 20-tisíc na sezónne upravených 192-tisíc, uviedlo ministerstvo. To zároveň revidovalo údaje za predchádzajúci týždeň mierne smerom nahor na 212-tisíc žiadostí.
Ekonómovia oslovení agentúrou Reuters počítali s poklesom iba na 205-tisíc nových žiadostí, pričom vychádzali z pôvodných údajov za týždeň do 4. marca, ktoré uvádzali počet prvých žiadostí na úrovni 211-tisíc.
Pokles zaznamenal aj 4-týždňový kĺzavý priemer žiadostí, ktorý je presnejším ukazovateľom, keďže nepodlieha takým výkyvom ako týždenné údaje. Ten klesol za týždeň do 11. marca o 750 na 196 500 žiadostí.
Aj keď niektoré veľké technologické spoločnosti oznámili rušenie pracovných pozícií, celkový trh práce je stále odolný. Viacerí zamestnávatelia nemajú záujem o znižovanie počtu zamestnancov, keďže po období pandémie nového koronavírusu mali problém s hľadaním pracovnej sily. Určitú neistotu však vyvolávajú najnovšie otrasy na finančných trhoch po páde dvoch amerických bánk v závere minulého týždňa, ktoré sa ukázali ako druhý a tretí najväčší krach banky v USA od finančnej krízy v roku 2008.
Trhy preto teraz čakajú na rozhodnutie americkej centrálnej banky čo sa týka úrokových sadzieb. Zasadnutie Federálneho rezervného systému je naplánované na 21. a 22. marca.