Vo francúzskom parlamente existuje väčšina zákonodarcov, ktorá zdvihne ruku pre vládnu reformu dôchodkového systému. Povedala to dnes premiérka Élisabeth Borneová. Návrh zmien, najmä článok o zvyšovaní dôchodkového veku na 64 rokov, je u francúzskej verejnosti extrémne nepopulárny a v posledných týždňoch kvôli nemu opakovane štrajkovali či demonštrovali státisíce ľudí.
"Existuje tu väčšina, ktorá sa nebojí reforiem, a to ani tých nepopulárnych, keď sú nevyhnutné," povedala poslancom premiérka. "Ja a moja vláda sme presvedčení, že v priebehu niekoľkých dní väčšina bude za dôchodkovú reformu hlasovať," dodala.
Schválenie zmien v dôchodkoch nie je pre vládu a prezidenta Emmanuela Macrona vopred vyhranou bitkou, podporu väčšiny má reforma istú iba v hornej komore parlamentu. V tej dolnej bude musieť vládny tábor hľadať podporu u pravicových zákonodarcov z opozície. Kabinet má tiež možnosť uchýliť sa k článku 49.3 francúzskej ústavy, ktorý za určitých podmienok umožňuje vláde prijať zákon bez schválenia parlamentom. Takýto postup by však pravdepodobne ešte viac rozčúlil voličov, čo vládni politici zrejme nebudú chcieť riskovať, napísala agentúra Reuters.
O návrhu reformy bude v stredu rokovať spoločný výbor hornej a dolnej komory parlamentu, ktorý sa musí zhodnúť na konečnej podobe textu. V ten istý deň plánujú odbory ďalšie protesty.