Spolkový správny súd v Lipsku dnes potvrdil zákonnosť rozhodnutia nemeckej vlády prevziať kontrolu nad dvoma dcérskymi spoločnosťami ruského ropného koncernu Rosnefť. Vláda kancelára Olafa Scholze správcovstvo prevzala vlani v septembri v záujme zabezpečenia energetickej bezpečnosti krajiny, s čím ale ruský koncern nesúhlasil a postup Nemecka napadol na súde.
Spolková vláda prevzala kontrolu nad nemeckou časťou ruského dovozcu ropy Rosnefť a nad jeho dcérskou spoločnosťou RN Refining&Marketing. Správu Scholzov kabinet zveril Spolkovej agentúre pre siete, ktorá je v Nemecku sieťovým regulátorom. Agentúra prevzatím nemeckej časti Rosnefti ovládla podiely v rafinériách PCK vo Schwedte, MiRo v Karlsruhe a Bayernoil vo Vohburgu.
Dôležitá bola pre Nemecko predovšetkým rafinéria vo Schwedte, pretože je kľúčová pre zásobovanie východného Nemecka ropnými produktmi. Z hľadiska energetickej bezpečnosti ju ale vláda považovala za slabý článok kvôli spracovávaniu ropy z Ruska a neochote hľadať alternatívnych dodávateľov tejto suroviny.
Ministerstvo hospodárstva, ktoré je zodpovedné za energetiku, k prevzatiu uviedlo, že postupuje výlučne podľa zákona o energetickej bezpečnosti. Ruská spoločnosť Rosnefť označila presun svojich aktivít do zverenej správy za nezákonný a rozhodla sa obrátiť na súd.
Postup nemeckej vlády bol jedným z hospodárskych následkov ruskej invázie na Ukrajinu. Nemecko po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári od základov prehodnotilo svoju energetickú politiku, ktorá bola závislá od dodávok ropy a plynu z Ruska. Vláda zdôrazňuje, že popri nových dodávateľoch plynu a ropy chce urýchliť budovanie čistých zdrojov energie, ktoré Nemecku zabezpečia nezávislosť od fosílnych palív, a tým aj energetickú bezpečnosť.