Nemecký kancelár Olaf Scholz sa na stretnutí s indickým premiérom Naréndrou Módím zhodli, že podporujú uzavretie dohody o voľnom obchode medzi Indiou a Európskou úniou. Scholz chce tiež výrazne rozšíriť hospodársku spoluprácu Nemecka s Indiou. Kancelár to povedal na tlačovej konferencii po stretnutí s Módím v Dillí. Scholz sa tiež snažil získať podporu Indie pre izoláciu Ruska.
India a Európska únia už rokovali o dohode o voľnom obchode v rokoch 2007 až 2013, keď rozhovory neuspeli. Obnovené boli v minulom roku a cieľom je dokončiť rokovania v tomto roku. Pre Európsku úniu by dohoda s Indiou zapadala do jej stratégie väčšej angažovanosti v indicko-pacifickom regióne, kde sa zameriava na bilaterálne dohody. Dohoda by tiež mohla pôsobiť ako protiváha rastúcemu vplyvu Číny v regióne.
Scholz sa vyjadril, že Nemecko chce prinútiť Indiu, aby podporila alebo aspoň neblokovala snahy západných krajín izolovať Rusko kvôli vojne proti Ukrajine. Módí však zotrval na svojom opatrnom prístupe a zopakoval, že si želá, aby bol konflikt ukončený prostredníctvom dialógu a diplomacie. "India je pripravená prispieť k akejkoľvek mierovej iniciatíve," dodal. Zdržal sa tiež akejkoľvek otvorenej kritiky Ruska. Moskva je významným dodávateľom zbraní a ropy do krajiny.
Scholz na svoju prvú oficiálnu návštevu Indie pricestoval dnes. S Módím sa však už od nástupu do funkcie v roku 2021 stretol štvrtýkrát. Scholze na návšteve sprevádza početná podnikateľská delegácia.
Ďalšia cesta Scholze v Indii povedie do mesta Béngalúru, kde navštívi priestory nemeckých technologických firiem.
Nemecko sa teraz snaží obrátiť na Indiu, keď v posledných 15 rokoch malo úzke ekonomické väzby s Čínou, ktorá je hlavným odberateľom nemeckých obrábacích strojov, a Ruskom, ktoré bolo hlavným dodávateľom energie. Nemecko sa tiež snaží tlačiť na Indiu, aby sa postavila proti ruskej invázii. Mnohí obyvatelia krajín globálneho Juhu považujú sťažnosti západných krajín na inváziu za pokrytectvo vzhľadom na dlhodobú históriu vojenských intervencií po celom svete a obávajú sa, že narušené dodávateľské reťazce a inflácie spôsobia hlad a hladomor, upozornila agentúra Reuters.