Bulharsko by mohlo vstúpiť do eurozóny v januári 2025, ak splní všetky kritériá pre zavedenie jednotnej európskej meny. Uviedol to dnes podpredseda Európskej komisie EK Valdis Dombrovskis. Bulharsko minulý týždeň oznámilo, že sa vzdalo cieľa prijať euro v januári budúceho roka, pretože sa mu nepodarilo splniť niektoré podmienky.
Bulharsko je najchudobnejšou členskou krajinou Európskej únie a dúfa, že prijatie eura mu pomôže prilákať viac investícií. Krajina však bojuje s politickými problémami a v apríli ju čakajú už piate parlamentné voľby za posledné dva roky.
Bulharská ministerka financií Rosica Velkovová-Želevová minulý týždeň uviedla, že Bulharsko neplní podmienky týkajúce sa inflácie a nevykonalo niektoré právne zmeny potrebné na prijatie eura. Dodala však, že Bulharsko by sa stále mohlo pokúsiť o zavedenie eura od polovice budúceho roka.
Dombrovskis však upozornil, že krajiny do eurozóny zvyčajne vstupujú na začiatku roka, čo je podľa neho praktickejšie. Uviedol tiež, že vzhľadom na vysokú infláciu by sa nemalo Bulharsko so vstupom do eurozóny ponáhľať. "Január 2025 by mohol byť jedným z možných termínov," dodal.
Prijatie eura podporujú všetky hlavné politické strany v Bulharsku. Plánovaný vstup do eurozóny však v poslednom čase čelí kritike zo strany niektorých proruských frakcií a má len vlažnú podporu zo strany verejnosti. Mnoho ľudí sa obáva, že prechod na euro prehĺbi terajšie zdražovanie tovarov a služieb, podobne ako v Chorvátsku.
Bulharsko bolo spolu s Chorvátskom v roku 2020 prijaté do mechanizmu výmenných kurzov ERM-2, ktoré prezývajú ako čakáreň na euro. Chorvátsko zaviedlo jednotnú európsku menu začiatkom tohto roka, a stalo sa tak dvadsiatou členskou krajinou eurozóny.
Súčasná česká vláda, rovnako ako predchádzajúce kabinety, nemá prijatie eura vo svojom programe. Vlani v decembri sa zhodla, že Česká republika termín pre zavedenie jednotnej európskej meny zatiaľ nestanovuje.