Ceny ropy dnes klesajú, vplyv majú najmä obavy investorov, že ekonomické údaje z posledného obdobia prinútia centrálne banky k razantnejšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb. To by malo negatívny vplyv na hospodársky rast a na dopyt po pohonných hmotách. Obchodníkov preto zaujíma obsah zápisnice z posledného zasadnutia menového výboru americkej centrálnej banky a prípadné náznaky, o koľko bude potrebné ešte zvýšiť úrokové sadzby, aby sa spomalila inflácia. Tá aj po niekoľkých sprísneniach menovej politiky zostáva vyššia, ako sa očakávalo.
Okolo 18:30 nášho času cena severomorskej ropy Brent vykazovala pokles o 2,1 percenta a predávala sa zhruba za 81,30 dolára za barel. Americká ľahká ropa WTI v rovnakom čase strácala asi 2,3 percenta a obchodovala sa takmer za 74,60 USD za barel.
"Lepšie ekonomické údaje z USA by mali znamenať vyšší dopyt po rope, ale panujú obavy, že to Fed donúti výrazne sprísniť menovú politiku, aby dostal pod kontrolu infláciu," uviedol analytik banky UBS Giovanni Staunovo. "To tiež podporuje americký dolár, čo rope neprospieva. "
Dolárový index už druhý deň spevňuje. To zdražuje ropu pre neamerických investorov, ich záujem o surovinu tak klesá.
Niektoré štatistické správy z USA však prinášajú znepokojujúce signály o vývoji americkej ekonomiky, kde sa spotrebúva najviac ropy na svete. Predaj starších domov sa v januári znížil na najnižšiu úroveň od októbra 2010.
Analytici v ankete agentúry Reuters očakávajú, že zásoby ropy v USA minulý týždeň vzrástli. To nahráva obavám o dopyt v krajine. Správa ropného inštitútu API o zásobách bude zverejnená dnes večer.
Rope čiastočne poskytuje podporu Rusko, ktoré podľa zdrojov plánuje v marci znížiť vývoz zo západných prístavov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zhruba o 25 percent.