Zástupcovia Bieleho domu sa manipulatívne chvália, že prezidentstvo Joea Bidena je historické. A v istom zmysle majú pravdu. Za iba dva roky sa Biden postaral o najväčšie rozšírenie vlády od 60. rokov minulého storočia. To je skutočná správa z novej prognózy Rozpočtového úradu Kongresu. Účet za toto rozhadzovanie sa ale len začína skladať, napísala vo svojom komentári redakčná rada amerického ekonomického listu The Wall Street Journal.
CBO je federálnym úradom, ktorý síce pôsobí v rámci legislatívnej vetvy americkej vlády, funguje ale nezávisle od straníckych preferencií. Úrad v stredu vo svojej novej prognóze vývoja americkej ekonomiky a rozpočtu varoval, že ministerstvo financií zhruba v treťom štvrťroku vyčerpá schopnosť platiť všetky záväzky, ak sa terajší výdavkový strop stanovený na 31,4 bilióna USD nezvýši alebo jeho platnosť nepozastaví.
Spojené štáty smerujú k zúčtovaniu
"Táto prognóza CBO je významnejšia ako väčšina ostatných, pretože prvýkrát komplexne opisuje, čo priniesli posledné dva roky vlády Demokratickej strany," píše redakčná rada. "Už je tiež dlho od pandémie, takže ponúka usmernenie, ako všetky nové výdavky a zvýšenie daní ovplyvní federálny rozpočet na najbližších desať rokov. Nemusíte byť alarmisti, aby ste videli, že tento trend pripravuje Spojené štáty skôr či neskôr na osudové zúčtovanie," dodávajú v komentári vedúci redaktori denníka.
Na konkrétnej tabuľke potom ukazujú, o koľko Bidenove príjmy a výdavky prevyšujú v USA historickú normu. Príjmy v minulom roku dosiahli 19,6 percenta hrubého domáceho produktu, čo je ďaleko nad priemerom 17,4 percenta HDP za posledných 50 rokov. Takýto podiel na ekonomike dosiahli iba v rokoch 1944, 1945 a 2000. Celkové daňové zaťaženie na federálnej úrovni je vyššie ako kedykoľvek predtým a daňový poplatník v USA platí viac, ako je jeho spravodlivý podiel, dodáva redakčná rada.
"A teraz sa pozrime na výdavkovú stránku účtovníctva. Výdavky vlani dosiahli 24,8 percenta HDP, čo je oveľa viac ako priemer za 50 rokov, ktorý predstavuje 21 percent. Podľa súčasných zákonov bude táto výdavková záťaž pokračovať s miernymi ročnými zmenami viac-menej až do roku 2033. Ak ste socialisti, ktorí chcú, aby politici mali pod kontrolou viac výrobných prostriedkov, potom je Joe Biden váš človek," napísali v komentári členovia redakčnej rady.
Dlh sa zvyšuje
Čo sa týka toľko diskutovaného federálneho dlhu, na ďalšom grafe redakčná rada ukazuje, ako rýchlo sa v posledných rokoch zvyšoval. "Verejný dlh - ten, ktorý na základe zmlúv musíme splácať veriteľom, ako sú Číňania a Japonci - teraz tvorí 97 percent výkonu ekonomiky. Čoskoro sa dostane na 100 percent a do roku 2033 stúpne až na 118,2 percenta. Ako vysoko sa môže dostať, kým veritelia prestanú požičiavať? To nikto nevie, ale ak sa tak stane, bude to škaredé," píše redakčná rada.
Väčšina médií bude podľa WSJ toto všetko ignorovať, pretože si myslí, že to nahráva republikánom, ktorí chcú využiť limit pre zadlženie na to, aby prinútili Bidena šetriť. "Toto všetko sú ale fakty, ktoré si verejnosť zaslúžia poznať. Biely dom čoskoro zverejní rozpočet pána Bidena, ktorý sa bude snažiť všetko skrášliť, aby to nevyzeralo tak rozhadzovateľne. Čísla CBO sú užitočnou kontrolou reality," píše v komentári WSJ.
Newyorský denník potom dochádza k záveru, že Biden a jeho demokrati vytvorili oveľa väčšiu federálnu vládu, ktorá si berie takmer štvrtinu všetkých národných príjmov, zatiaľ čo v posledných 50 rokoch to bola len asi pätina. "Biden tiež zvýšil dane, hoci zďaleka nie toľko, aby pokryl všetky nové výdavky. Teraz chce ešte vyššie dane, ktoré podľa neho znížia deficit, aj keď v skutočnosti by tým financoval ešte viac nových výdavkov," píše denník.
Denník The Wall Street Journal sa zameriava na ekonomiku a financie, venuje sa ale širokej škále tém vrátane politických. Vychádza nepretržite od roku 1889 a je považovaný za noviny, ktoré obhajujú konzervatívne názory.