Akcie v Spojených štátoch v stredu oslabili, a zmazali tak časť vysokých ziskov z predchádzajúcej seansy. Za poklesom stáli hlavne akcie technologických spoločností na čele s firmou Alphabet. Na devízových trhoch mierne spevnil dolár.
Trhy znepokojili nejednoznačné výsledkové správy spoločností z USA. Po zverejnení výsledkov viac ako polovice firiem z indexu S&P 500 sa stále očakáva, že zisky podnikov za štvrtý štvrťrok minulého roka medziročne klesli, uviedla agentúra Reuters.
Akcie firmy Alphabet oslabili takmer o osem percent na približne 99,40 dolárov, čím sa vymazala trhová hodnota viac ako 100 miliárd dolárov. Jej chatovací robot Bard, ktorý je v testovacej prevádzke, v internetovej reklame totiž poskytol nesprávnu odpoveď.
Krutý pád po faktickej chybe
V príspevku na Twitteri obrázok GIF zobrazuje používateľa, ktorý sa pýta Barda: „O akých nových objavoch z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) môžem povedať svojmu 9-ročnému dieťaťu?“ – na čo služba odpovedá, že ďalekohľad „urobil úplne prvé snímky planéty mimo našej vlastnej slnečnej sústavy."
Napriek tvrdeniu chatbota v reklame však NASA uvádza, že prvý obrázok planéty mimo Mliečnej dráhy bol urobený ďalekohľadom Very Large Telescope v roku 2004 – asi 19 rokov pred Webbovým teleskopom.
"Toto zdôrazňuje dôležitosť prísneho testovacieho procesu, niečo, čo tento týždeň spúšťame," uviedol hovorca Google pre Forbes, pričom poznamenal, že testovací proces bude spájať externú spätnú väzbu s vlastným interným testovaním Alphabetu, aby Bardove odpovede spĺňali požadovanú kvalitu.
Vrásky na čele vedenia Alphabetu mohli pridať aj utorkové správy, že Microsoft vybaví svoj vyhľadávač Bing a internetový prehliadač Edge umelou inteligenciou. V reakcii na to akcie Microsoftu spevňovali a trhová kapitalizácia firmy sa vrátila nad dva bilióny dolárov. Pred koncom obchodovania však akcie firmy zamierili dole a nakoniec uzavreli so stratou 0,3 percenta.
Tvrdý boj proti inflácii
Dow Jonesov index oslabil o 0,61 percenta na 33 949,01 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 klesol o 1,11 percenta na 4117,86 bodu, zatiaľ čo index Nasdaq Composite odpísal 1,68 percenta a uzavrel na 11 910,52 bodu.
Akcie v utorok posilnili po vystúpení šéfa americkej centrálnej banky (Fed) Jeroma Powella. Ten uviedol, že úrokové sadzby sa možno budú musieť posunúť vyššie, než sa očakávalo, pokiaľ americká ekonomika zostane takto silná. Zopakoval však, že podľa jeho názoru sa odohráva proces dezinflácie, teda zmierňovania inflácie. Podľa guvernéra Fedu Christophera Wallera sa zdá, že inflácia bude tento rok pokračovať v spomaľovaní, ale snaha Fedu vrátiť infláciu na dvojpercentný cieľ "môže byť dlhým bojom", takže menová politika zostane prísnejšia dlhšie, než sa predpokladalo.
Investori sa po prekvapivo dobrej správe o zamestnanosti v USA obávajú, aké razantné môžu byť kroky Fedu v tomto roku.
Kurz amerického dolára sa v utorok pohyboval v blízkosti hodnôt z utorkového večera, napokon mierne posilnil. Náladu na trhu ovplyvňoval komentár šéfa Fedu Powella. Podľa analytikov by dolár mohol v ďalších dňoch skôr oslabiť, pretože Fed sa blíži ku koncu cyklu sprísňovania menovej politiky.
Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, vzrástol o 0,1 percenta na 103,49 bodu. Euro voči doláru o 0,1 percenta oslabilo a dostalo sa na 1,0716 USD. Dolár k japonskému jenu o 0,3 percenta spevnil a ocitol sa na 131,43 jenu. Euro voči jenu posilnilo o 0,1 percenta na 140,81 jenu.