Do roku 2025 prekročí spotreba elektriny v Ázii po prvý raz polovicu spotreby tej svetovej. Afrika pritom spotrebúva oveľa menej elektriny, ako predstavuje jej podiel na svetovej populácii.
Ukazuje to prognóza, ktorú dnes zverejnila Medzinárodná agentúra pre energiu IEA. V prípade Ázie najviac spotreby pripadá na Čínu, ktorej podiel na celosvetovej spotrebe stúpne zo štvrtiny v roku 2015 na tretinu v polovici tohto desaťročia.
"Čína bude spotrebúvať viac elektriny ako Európska únia, Spojené štáty a India spolu," uviedol riaditeľ IEA pre energetické trhy a bezpečnosť Keisuke Sadamori.
Zvyšovanie elektrifikácie
V porovnaní s tým Afrika, kde žije takmer pätina z necelých ôsmich miliárd obyvateľov sveta, sa bude v roku 2025 podieľať na celosvetovej spotrebe elektriny iba tromi percentami. "Táto skutočnosť a rýchlo rastúci počet obyvateľov ukazujú, že v Afrike je stále obrovská potreba zvýšiť elektrifikáciu," povedal Sadamori.
IEA vo výročnej správe predpovedá, že v nasledujúcich troch rokoch sa na raste celosvetových dodávok elektriny budú z veľkej časti podieľať jadrová energia a obnoviteľné zdroje. To podľa nej zabráni výraznému nárastu emisií skleníkových plynov z energetického sektora.
Spoločnosť tiež upozornila, že dopyt po elektrine a jej ponuka sú čoraz viac závislé od počasia. Týmto problémom by sa podľa IEA mali zaoberať politici.
"Okrem sucha v Európe boli (v minulom roku) vlny horúčav v Indii," uviedol Sadamori. "Podobne bola vlnami horúčav a suchom zasiahnutá stredná a východná Čína. Spojené štáty v decembri zažili silné zimné búrky a všetky tieto udalosti masívne zaťažili energetické systémy v týchto regiónoch," priblížil.
Je nutné znížiť zdroje emisií
Podľa vedcov je potrebné čo najskôr výrazne znížiť všetky zdroje emisií, aby sa priemerná globálna teplota nezvýšila o 1,5 stupňa nad úroveň pred priemyselnou revolúciou. Tento cieľ, stanovený v parížskej dohode o klíme v roku 2015, sa zdá byť neistý, pretože teploty sa od referenčného obdobia zvýšili už o viac ako 1,1 stupňa.
Jednou z nádejí na splnenie cieľa je plošný odklon od fosílnych palív, ako je uhlie, plyn či ropa a prechod k nízkouhlíkovým zdrojom energie. Kým niektoré regióny znižujú využívanie uhlia a plynu na výrobu elektriny, v iných sa ich spotreba zvyšuje, uviedla IEA.
"Vzhľadom na to, že prechod na čistú energiu naberá na obrátkach, bude v dopyte po elektrine v dôsledku rastúcej elektrifikácie vykurovania silnieť vplyv poveternostných javov," uvádza IEA v správe.
"Podiel obnoviteľných zdrojov závislých od počasia bude vo výrobnom mixe naďalej rásť. V takom svete bude zásadné zvýšiť flexibilitu energetických systémov a zároveň zabezpečiť bezpečnosť dodávok a odolnosť sietí," uzavrela.