Akcie v Spojených štátoch v závere týždňa posilnili. Investori vyhodnocujú štvrtkové údaje o novembrovej inflácii, drahšia ropa pomohla energetike. Na devízovom trhu oslaboval dolár.
Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, pridal 0,53 percenta a uzavrel na 33 203,93 bodu. Širší index S&P 500 stúpol o 0,59 percenta na 3844,82 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,21 percenta na 10 497,86 bodu.
Za celý týždeň stratil podľa agentúry Reuters S&P 0,19 percenta, Dow Jones pridal 0,86 percenta a Nasdaq odpísal 1,94 percenta.
Správa ministerstva obchodu ukázala, že spotrebiteľské výdavky USA v novembri vzrástli len mierne. Inflácia ďalej spomalila, ale nie natoľko, aby odradila americkú centrálnu banku od zvyšovania úrokových sadzieb v budúcom roku.
Vďaka rastu cien ropy po správach o plánoch Moskvy na zníženie jej ťažby sa dnes veľmi darilo akciám energetických firiem. Najväčší pokles medzi hlavnými sektormi S & P naopak zaznamenali technológie a zdravotníctvo.
Stratu 1,76 percenta vykázali akcie výrobcu elektromobilov Tesla. Na viac ako dvojročné dno klesli aj napriek tomu, že šéf firmy Elon Musk sľúbil, že sa v najbližších najmenej dvoch rokoch nehodlá svojich akcií v Tesle zbavovať.
Na devízovom trhu oslaboval dolár, objem obchodov ale pred sviatkami nebol veľký. Záujem o rizikovejšie meny ako americký dolár zapríčinili ekonomické štatistiky z USA, ktoré ukázali, že sa ekonomika trochu ochladzuje, čo posilnilo očakávania, že Fed už nebude tak výrazne zvyšovať úrokové sadzby.
Krátko pred 22-hou hodinou pridávalo euro k doláru 0,2 percenta na 1,0618 USD. K japonskému jenu dolár pridával 0,4 percenta na 132,83 JPY. Dolárový index, ktorý sleduje výkon dolára ku košu šiestich popredných svetových mien, strácal 0,13 percenta na 104,30 bodu.